Świeradów Zdrój
- Świeradów-Zdrój
- Kurort
- Świeradów Zdrój
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Świeradów-Zdrój to malowniczo położone miasto na wysokości 450-750 m n.p.m., znajdujące się w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, przy samej granicy z Czechami. Sąsiaduje z miejscowościami Mirsk oraz Leśna, a po zachodniej stronie z krajem libereckim. Miasto liczy sobie ok. 4,5 tys. mieszkańców. Liczne atrakcje przyciągają tu turystów nie tylko z Polski - przede wszystkim Czechów i Niemców.Górzysty teren, unikalna roślinność i mikroklimat oraz obecność wielu rzek (Kwisa, Strużyna i Czarny Potok) sprawią, że poczujemy się tu jak w Alpach - mimo, że to "tylko" Góry Izerskie.
Niech nas nie zwiedzie niepozorność polskich gór - potrafią być naprawdę wspaniałe - szczególnie zimą. Z kolei pobliska Hala Izerska najlepiej prezentuje się wiosną i latem. To sprawia, że do Świeradowa można zawitać przez cały rok i nieustannie cieszyć się pięknem okolicy.
Historia miasta sięga XVI w., kiedy to było jeszcze miastem niemieckim. Już wtedy wieś miała charakter rekreacyjny i uzdrowiskowy. Po wielu wzlotach i upadkach (najbardziej bolesnym była wojna trzydziestoletnia),dziś jest jednym z najczęściej odwiedzanych rejonów w polskich górach. Świeradów słynie przede wszystkim z Uzdrowiska i Domu Zdrojowego, co sprawia, że miasto jest nie lada gratką dla ludzi schorowanych, starszych, lub po prostu pragnących wypocząć od wielkomiejskiego zgiełku.
Miasto kojarzy się również z ośrodkiem narciarskim i jedyną w tym rejonie koleją gondolową - ogromna atrakcja dla wypoczywających aktywnie.Inne atrakcje? Można je wyliczać bez końca: Osoby preferujące sport ucieszą pobliskie liczne szkółki jazdy konnej, wspinaczki górskiej, spływy pontonami i trasy dla narciarzy biegowych. Turystom pragnącym wypoczynku spodobają się liczne ośrodki SPA i Wellness oraz aquapark. Inne miejsca, które warto zwiedzić to: Czarci Młyn, Mini Muzeum Szachów, Kopalnia Stanisław, Łazienki Leopolda i wiele, wiele więcej...
Baza noclegowa jest tu naprawdę bogata - każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy wybierać zarówno wśród luksusowych, czterogwiazdkowych hoteli, jak i skromnych pensjonatów. Do Świeradowa można się dostać autobusem PKS - z Jeleniej Góry czy Wrocławia. Ponadto mamy do dyspozycji liczne linie prywatne. Do Czech można dojechać autem - kierując się drogą wojewódzką nr 358 dotrzemy do oddalonego o niecałe 13km Nowego Miasta pod Smrkiem. Granica z Czechami znajduje się jednak tak blisko, że z powodzeniem dotrzemy tam pieszo.
Historyczne wzmianki mówią, że już we wczesnym średniowieczu okolice Świeradowa były zamieszkane przez słowiańskie plemiona Bobrzan i Bieżuńczan. Już w XII wieku popularnością cieszyły się legendy mówiące o magicznych właściwościach wód z tych terenów. Od czasów panowania Mieszka I teren ten prawowicie należał do ziem polskich. W kolejnych wiekach nastąpił przyrost osadnictwa - rozwinięcie się mieszczaństwa, rzemieślnictwa i budownictwa. O sukcesie tego terenu zadecydowała pobliska rzeka Kwisa, która stanowiła naturalną granicę między Śląskiem, a Czechami. Ponadto w okresie tym wnoszono mnóstwo obronnych zamków i warowni - strzegących bezpieczeństwa na drogach handlowych za granicę.
Na skutek reformacji administracji w czasie rozbicia dzielnicowego, dolina Kwisy stała się częścią księstwa świdnicko - jaworskiego. Ostatni jego książę, Bolko II Mały chciał połączyć te ziemie z resztą Polski. Ziemie zajęła jednak dynastia Luksemburgów, co poskutkowało germanizacją tamtych terenów, przy czym polskość była na ulicach nadal obecna. Rozpoczęto używać języka niemieckiego, jako urzędowy. To właśnie w tym okresie, na początku XVI w. na kartach historii po raz pierwszy zaczął się pojawiać Świeradów - wówczas jako wieś Fegebeutel, a później - Flinsberg.
Kolejne lata nie były dla tych terenów łaskawe - wybuchła wojna trzydziestoletnia, która zniszczyła je doszczętnie i szczególnie dotkliwie. Odbudowa rozpoczęła się w XVIII w.W tym wieku powstał również pierwszy w Świeradowie dom zdrojowy, lecz nie jeszcze przypominał takiej formy, jaką posiada obecnie. Na ten wiek przypada również rozkwit turystyki i napływ kuracjuszy. Już pod koniec stulecia zaszła potrzeba rozbudowania chluby miejscowości - większego, lepiej wyposażonego i bardziej przystosowanego do realiów domu zdrojowego. W 1783 wykonano badania, które potwierdziły leczniczość wód w Świeradowie. Dzięki nim miejscowość stała się już prawowitym uzdrowiskiem. Jednocześnie wiek ten był okresem represji na Polakach i ponownej germanizacji - ale już w bardziej stanowczej formie. Powodem było włączenie Śląska do Prus.
Na początku XIX w. miejscowość miała prawie 1500 mieszkańców i liczba ta sukcesywnie rosła. Była to osada o charakterze uzdrowiskowym, a mieszkańcy zajmowali się rolnictwem i pracą domową. Dobrze rozwijał się przemysł, który liczył sobie: młyny, tartaki, łupkarnie i zakład przędzy bawełny.
Okres kolejnych przemian i gwałtownej rozbudowy przypada na początek XX w. W tym okresie oddano do użytku " dolne źródło" (wówczas istniało jedynie "górne źródło"),a w 1908 r. utworzono połączenie kolejowe, znacznie ułatwiające komunikację. Niestety, wkrótce potem nastała I, a później II Wojna Światowa, które spowodowały zastój turystyki. Tuz po wojnie jednak Świeradów Zdrój uzyskał prawa miejskie i otrzymał współczesną nazwę, rozpoczynając swój intensywny rozwój i rozbudowę.
Opinie