Świeradów Zdrój

Świeradów-Zdrój to malowniczo położone miasto na wysokości 450-750 m n.p.m., znajdujące się w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, przy samej granicy z Czechami. Sąsiaduje z miejscowościami Mirsk oraz Leśna, a po zachodniej stronie z krajem libereckim. Miasto liczy sobie ok. 4,5 tys. mieszkańców. Liczne atrakcje przyciągają tu turystów nie tylko z Polski - przede wszystkim Czechów i Niemców.Górzysty teren, unikalna roślinność i mikroklimat oraz obecność wielu rzek (Kwisa, Strużyna i Czarny Potok) sprawią, że poczujemy się tu jak w Alpach - mimo, że to "tylko" Góry Izerskie.

Niech nas nie zwiedzie niepozorność polskich gór - potrafią być naprawdę wspaniałe - szczególnie zimą. Z kolei pobliska Hala Izerska najlepiej prezentuje się wiosną i latem. To sprawia, że do Świeradowa można zawitać przez cały rok i nieustannie cieszyć się pięknem okolicy.

Historia miasta sięga XVI w., kiedy to było jeszcze miastem niemieckim. Już wtedy wieś miała charakter rekreacyjny i uzdrowiskowy. Po wielu wzlotach i upadkach (najbardziej bolesnym była wojna trzydziestoletnia), dziś jest jednym z najczęściej odwiedzanych rejonów w polskich górach. Świeradów słynie przede wszystkim z Uzdrowiska i Domu Zdrojowego, co sprawia, że miasto jest nie lada gratką dla ludzi schorowanych, starszych, lub po prostu pragnących wypocząć od wielkomiejskiego zgiełku.

Miasto kojarzy się również z ośrodkiem narciarskim i jedyną w tym rejonie koleją gondolową - ogromna atrakcja dla wypoczywających aktywnie.Inne atrakcje? Można je wyliczać bez końca: Osoby preferujące sport ucieszą pobliskie liczne szkółki jazdy konnej, wspinaczki górskiej, spływy pontonami i trasy dla narciarzy biegowych. Turystom pragnącym wypoczynku spodobają się liczne ośrodki SPA i Wellness oraz aquapark. Inne miejsca, które warto zwiedzić to: Czarci Młyn, Mini Muzeum Szachów, Kopalnia Stanisław, Łazienki Leopolda i wiele, wiele więcej...

Baza noclegowa jest tu naprawdę bogata - każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy wybierać zarówno wśród luksusowych, czterogwiazdkowych hoteli, jak i skromnych pensjonatów. Do Świeradowa można się dostać autobusem PKS - z Jeleniej Góry czy Wrocławia. Ponadto mamy do dyspozycji liczne linie prywatne. Do Czech można dojechać autem - kierując się drogą wojewódzką nr 358 dotrzemy do oddalonego o niecałe 13km Nowego Miasta pod Smrkiem. Granica z Czechami znajduje się jednak tak blisko, że z powodzeniem dotrzemy tam pieszo.


Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)
Dodaj komentarz