Uzdrawiająca moc Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój to znane miasteczko uzdrowiskowe, które wielu zachwyca swoim położeniem, walorami przyrodniczymi i leczniczymi. To właśnie tutaj, chętni na naturalne kuracje przyjeżdżają z całej Polski, a nawet Europy, aby poprawić stan swego zdrowia i doświadczyć cudownych warunków klimatycznych tego miejsca. W Świeradowie na pewno wyleczysz niejedno schorzenie, a jeśli dodatkowo masz w planach aktywne spędzanie wolnego czasu, kraina ta, nie bez powodu zwana "Doliną Młodości", z pewnością cię nie zawiedzie!


Na początek pobytu, zdecydowanie najlepiej udać się do pijalni wody radoczynnej w Domu Zdrojowym. Radon jest gazem szlachetnym, powstałym w procesie rozpadu substancji znajdujących się w skałach Gór Izerskich. Tę unikalną właściwość odkrył w XVI wieku pewien niemiecki lekarz, Leonard Thurneyssen, który podczas wędrówki po mieście, zauważył w kałuży nieopodal źródłamartwą żabę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jakiś czas później, przechadzając się tą samą ścieżką zauważył, że zwierzę nadal leży w źródlanej wodzie i nie ulega rozkładowi. Zaintrygowany tym faktem, sporządził więc notatkę, na podstawie której, prawie 200 lat później hrabia Schaffgotsch powołał komisję lekarską, aby ta przebadała dokładnie skład chemiczny wody. Okazało się, że płynące pod ziemią wody mają właściwości radoczynne, a tym samym lecznicze, wzmacniające i odświeżające.

Od czasu tego ważnego odkrycia, historia ta stała się tak popularna, że żaba zyskała mnóstwo wielbicieli, i z czasem stała się symbolem miasta, nazywanym wdzięcznie - Żabką Kwisią. Woda natomiast, lekko gazowana i o żelaznym posmaku, do dzisiaj wykorzystywana jest w leczeniu uzdrowiskowym do kąpieli radoczynnych i świetnie nadaje się do picia w upalne dni. Należy jednak pamiętać, że aby z wody wytrąciły się odpowiednie właściwości, trzeba potrzymać ją chwilę w ustach, aby zwiększyła swoją temperaturę. Dodatkowo, wspaniale wpływa na zęby i dziąsła. Odnajduje też zastosowanie w spowolnieniu procesów starzenia, leczeniu niedokrwienia, cukrzycy, bólu stawów czy niektórych chorób tarczycy.

Drugą, najbardziej popularną formą leczenia w Świeradowie jest borowina, czyli torfowisko powstałe z obumarłych roślin. Złoża tego dobrodziejstwa natury występują bardzo często w naszym kraju. Słyną z wysokiej jakości i cennych właściwości leczniczych, dlatego też często bywają nazywane „czarnym złotem Polski”. Substancje organiczne oraz sole i krzemionka zawarte w borowinie pomagają w leczeniu stawów, kontuzji, stymulują pracę kory nadnerczy, działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Na takie okłady można wybrać się do wielu punktów Uzdrowiska, które znajdują się między innymi w Centrum Rehabilitacji „Goplana”, szpitalu uzdrowiskowym „Wacław” czy hotelu zdrojowym „Sanus”.

Zabiegiem o podobnych właściwościach do okładów z borowiny są także kąpiele świerkowe. Te jednak, udrażniają drogi oddechowe, pobudzają krążenie, pomagają w chorobach układu nerwowego i działają relaksacyjnie oraz kojąco. Esencja świerkowa nalewana jest do wanny wraz z wodą mineralną, co optymalizuje temperaturę i zbawiennie wpływa na skórę. Takiego relaksu można doznać w obiektach uzdrowiskowych. Są dostępne i dla kuracjuszy będących w sanatorium i dla turystów, którzy mają ochotę na naturalną odnowę biologiczną

Warto również wspomnieć o tężniach radonowo-solankowych, które dostępne są w szpitalu uzdrowiskowym „Wacław”. Radon, który przedostaje się do dróg oddechowych przyspiesza regenerację komórek, wspomaga układ endokrynologiczny oraz poprawia krążenie. Ponadto, w Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa dostępne są też takie zabiegi jak: elektrostymulacja, leczenie światłem i ultradźwiękami, kąpiele solankowe oraz ozonowe czy różnego rodzaju inhalacje.

Przyjeżdżając na wypoczynek do Świeradowa-Zdroju, warto przy okazji skorzystać z dobroczynnych właściwości uzdrawiających tego miasteczka, bowiem jak widać, naprawdę jest w czym wybierać. Zabiegi uzdrowiskowe poprawią zdrowie fizyczne, ale również pozwolą na relaks psychiczny. A w połączeniu z górskim powietrzem i kojącym krajobrazem Gór Izerskich, dadzą naprawdę niesamowity, leczniczy efekt!

Galeria
Dodano: 2015-09-08 12:29:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz