Tajemnica Małej Syberii

Góry Izerskie to pasmo Sudetów Zachodnich, położone po stronie polskiej i czeskiej. Właśnie tam, w dolinie rzeki Izery, znajduje się wyjątkowe miejsce, które zwane jest zamiennie Halą lub Łąką Izerską. Dawniej, znajdowała się tu tętniąca życiem wioska Gross Iser.

W położonym nieopodal schronisku„Chatka Górzystów” można zobaczyć jeszcze starodawne zdjęcia właśnie z tamtych czasów, ukazujące liczne zabudowania (jak szkoła, kawiarnia czy kaplica) i przechadzających się, uśmiechniętych ludzi.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Hala Izerska to najzimniejsze, a nocąnajciemniejsze miejsce w Polsce. Latem, w nocy temperatura spada aż do 5 kresek poniżej zera. Rekordowa wartość, którą zanotowano podczas kalendarzowej zimy to minus 37 stopni Celsjusza! Za fakt ten odpowiada położenie hali w dolinie: niecka oddaje całe ciepło w atmosferę, w zamian za zimne powietrze z otaczających ją gór.

Miejsce zostało okrzyknięte przez to „Małą Syberią”, właśnie ze względu na specyficzne warunki klimatyczne.

Wierząc starszym mieszkańcom tych terenów, na Łące Izerskiej nigdy nie było prawdziwego lata. Co więcej, wioska Gross Iser, istniejąca jeszcze w latach 50-tych ubiegłego wieku, została zniszczona z niewiadomych do dziś przyczyn. W latach 60-tych zastano tam ruiny dawnych zabudowań. Co więc stało się z izerską wioską? Tego nie wie nikt.

Jedno jest pewne: podróżując po Górach Izerskich warto zahaczyć o Halę Izerską, aby przekonać się na własnej skórze o surowych warunkach klimatycznych, jakie mogły panować w dawnej wiosce Gross Iser.

Dodano: 2015-09-22 09:53:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz