Świeradów-Zdrój w niesamowitej zimowej odsłonie

Świeradów-Zdrój to zachwycające miasto uzdrowiskowe, które wabiąc kolorami i malowniczymi panoramami Gór Izerskich i okolic, co roku w lecie przyciąga wielu turystów. Nie tylko w wakacje jest tu jednak pięknie, bowiem to właśnie zimą Dolina Młodości tętni życiem. Mnóstwo wielbicieli sportów zimowych z całej Polski, a nawet Europy przyjeżdża do tego miasta, aby szaleć na stokach i cieszyć się wyjątkowo zimową aurą.

Zima w Świeradowie zaczyna się zazwyczaj w listopadzie, a kończy w marcu, czasem nawet w kwietniu, ponieważ śnieg długo utrzymuje się w górskim klimacie. O tej porze roku przechadzanie się uliczkami miasta jest naprawdę wyjątkowe i magiczne. Ulica Zdrojowa przybiera zimą biało-kolorowe barwy, a to za sprawą unikalnego oświetlenia, które w połączeniu ze śniegiem daje niesamowity efekt. Ponadto, błyszczące ozdoby i ledowe drzewka dopełniają świąteczny klimat. Głównym punktem w centrum, świecącym zdecydowanie najjaśniej jest jednak fontanna, która już z daleka przyciąga wzrok.

W Świeradowie, sezon zimowy dla aktywnie spędzających czas, możliwy jest dzięki kilku wyciągom orczykowym i kolei gondolowej, którą można wjechać na wysokość 1100 m n.p.m., aby następnie zjechać pięknie oświetloną nartostradą. Na dolnej stacji zaś, czeka miejsce odpoczynku dla zmęczonych i głodnych – restauracja pod gondolą z przyjemnością ugości i ogrzeje w mroźne dni każdego turystę.

Ponadto, odbywające się zimą wydarzenia organizowane przez miasto, także upiększają białe uliczki przykryte śniegiem. Co roku, w centralnym punkcie głównej ulicy Zdrojowej pojawia się Mikołaj i rozdaje wszystkim dzieciom cukierki oraz małe upominki. Za każdym razem Białobrody zaskakuje nowym środkiem transportu – do najmłodszych przybywał już saniami, psim zaprzęgiem, wozem strażackim, kładem, Izerskim Expressem czy nawet zjeżdżając z wysokości podnośnikiem i rozsypując przy tym słodkości dookoła. Pewna zima była tak obfita w biały puch, że Mikołaj musiał przybyć... pługiem! W górach bowiem, śnieg może zaskoczyć każdego - nawet Świętego.

Oprócz tego, w Świeradowie co roku organizowane są zawody narciarskie o puchar Żabki Kwisi. Dotychczas odbyły się również I Nocne Mistrzostwa Dziennikarzy, Burton Spring Jam – zawody dla snowboardzistów, czy Hools Snow – zjazd na rowerze ze Stogu Izerskiego po śniegu. Każdego stycznia natomiast, w mieście organizowana jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która zachęca do pomocy potrzebującym przez licytacje, koncerty czy występy najmłodszych. Całą imprezę wieńczy „światełko do nieba”, czyli kolorowe fajerwerki rozświetlające miasto.

Świeradów-Zdrój z pewnością warto odwiedzać przez cały rok. Zimą jednak miasto wydaje się być jeszcze bardziej "ciepłe" i przytulne, a to za sprawą oświetlenia, które roztacza magiczną aurę. Widoki również zmieniają swój charakter. Zamiast zielonych pagórków można zobaczyć śniegową pokrywę Gór Izerskich i uwydatnioną, pięknie oświetloną kolejkę gondolową, a w tle – śmigających narciarzy. Do zobaczenia zimą!

Dodano: 2015-08-03
Komentarze (0)
Dodaj komentarz