Świeradów jako destynacja na niezapomniane andrzejki w górach

Podróżowanie po Polsce w celach turystyczno-wypoczynkowych nawet na krótkie, zaledwie dwu-trzydniowe turnusy, staje się wśród rodzimych wczasowiczów coraz popularniejsze. Wystarczy dobry pretekst i wolny termin, żeby korzystać z wielu atrakcyjnych opcji, jaką dają chociażby cenione kurorty w górach. Takie chociażby jak uzdrowiskowy Świeradów-Zdrój, który warto odwiedzić również przy okazji andrzejek.

Niekoniecznie w samą wigilię św. Andrzeja, a ogólnie na przełomie listopada i grudnia. Nie trzeba specjalnie tłumaczyć, że andrzejkowe imprezy organizowane są nie tyle w dzień tradycyjnego święta ludowego, a weekend - tak, żeby mogło wziąć w nich udział jak najwięcej osób. Andrzejki w Świeradowie to oczywiście nie tylko okolicznościowe zabawy, ale też bardzo dobre warunki do odpoczynku i regeneracji. Mówimy przecież o górskim uzdrowisku z długimi tradycjami, dysponującym całkiem rozbudowaną, a jednocześnie fascynującą paletą wszelkiego rodzaju atrakcji turystycznych. O niekwestionowanych walorach przyrodniczo-klimatycznych Izerów oraz Karkonoszy już nie wspominając.

Świeradów-Zdrój to znakomita miejscówka dla turystów stawiających na aktywne formy spędzania wolnego czasu. Nawet jeśli w listopadzie na andrzejki pogoda w górach bywa mocno zmienna, od 10 stopni na plusie do całkiem obfitych opadów śniegu. Jeśli zima zawita wcześniej, narciarze będą mieli do dyspozycji nieźle przygotowane stoki. A gdyby jednak aura była bliższa złotej polskiej jesieni, wtedy najlepiej przygotować się na długie wędrówki po górskich szlakach. Szczególnie intrygująco zapowiada się zwłaszcza Izerska Astrościeżka, zwłaszcza wieczorami gwarantująca niesamowite widoki. A to oczywiście tylko niewielka część dostępnych w Świeradowie atrakcji, żeby wspomnieć tylko o bogato wyposażonych aquaparkach czy zabiegach z pogranicza przyrodolecznictwa oraz SPA & Wellness.

Rozmaite formy relaksu niewątpliwie stanowią bardzo mocną stronę Świeradowa-Zdroju. Tyle że na andrzejkach jakoś tak nie wypada zapominać o wróżbach, tańcach i innych zabawach, jakie zwykło się urządzać w ostatnich dniach listopada. Turystyczny wyjazd w góry tym się będzie różnił od świętowania (było nie było) w domu, że nie trzeba podejmować właściwie żadnego wysiłku związanego z zorganizowaniem imprezy czy posprzątaniu po niej. Bardzo często obiekty noclegowe, które mają ofercie specjalne pakiety na andrzejki w górach, urządzają gościom całą zabawę. Im bardziej pomysłowi gospodarze, tym bardziej niecodzienne - w pozytywnym sensie tego słowa - atrakcje.

Jako że wigilia św. Andrzeja w Polsce nie jest świętem narodowym (w przeciwieństwie do Szkocji),na ustawowe wolne od pracy i długi weekend pod koniec listopada nie ma co liczyć. Dlatego w Świeradowie na andrzejkach zwykle można spędzić tylko parę dni - a relaksu w górach nigdy za wiele. Jednak nawet tak ekspresowy wypad, dzięki zmianie klimatu na górski będzie o wiele korzystniejszy niż przesiadywanie we własnym domu.

Dodano: 2017-11-14 13:05:00

Komentarze (1)
Anonim
14.11.2017 15:13

Nie miałem okazji śmigać na nartach w Świeradowie, więc nie wiem dokładnie jaka tam jest specyfika pogodowa. Ale biorąc pod uwagę słabe, dosyć krótkie zimy w górach z kilku ostatnich lat, nie sądzę żeby na tegoroczne andrzejki dało się tam szusować. Chyba, żeby miejscowa stacja narciarska zainwestowała wielkie pieniądze w te całe SnowFactory, którymi chwalą się inne ośrodki w kraju. Co do pozostałych walorów takiej małej wycieczki, to osobiście nie przepadam za chodzeniem po górach w listopadzie. Za zimno, za mokro, słowem - nie dla mnie. A ktoś rzeczywiście skusiłby się na coś takiego?

Dodaj komentarz