Spacery po Czerniawie-Zdroju

Czerniawa-Zdrój – idealne tereny na aktywny wypoczynek. Czerniawa to dzielnica Świeradowa, która zajmuje tę mniej "miejską" część uzdrowiska. Leśne ścieżki, które kryją wiele pomników przyrody, wodospady czy zielone polany to tylko niektóre ciekawe zakątki, które warto tu odkryć. Aby dojechać do Czerniawy, należy kierować się w stronę przejścia granicznego z Czechami, ale można również wybrać się na dłuższy spacer przechodząc przez Zajęcznik i dalej zielonym szlakiem, który poprowadzi do celu.

Oprócz idealnych terenów do spacerów w Czerniawie znajduje się także Czarci Młyn, w którym do dziś można posmakować wyrabianego tam chleba i podziwiać stare młyńskie koło, napędzane wodą. To ciekawe miejsce można odwiedzić za darmo – o każdej pełnej godzinie od wtorku do soboty, w godzinach 10:00-16:00 gospodarz oprowadza zwiedzających, opowiadając stare legendy i tłumacząc działanie całej maszyny. Na koniec, częstuje świeżo wypieczonym chlebem ze smalcem lub miodem.

Nieco wyżej zaś, idąc nierówną, polną ścieżką dojdzie się do budynku Izerskiej Łąki. To miejsce, którego zadaniem jest edukacja przyrodniczo-ekologiczna, zwłaszcza na temat Gór Izerskich. Na zewnątrz znajduje się ul z pszczołami, których życie można obejrzeć w środku, w sali kinowej. W tym samym pomieszczeniu na sklepieniu przeprowadza się obserwacje mapy nieba nad Górami Izerskimi, a w punkcie obserwacyjnym podziwia gwiazdy przez ogromne teleskopy. Cyklicznie przeprowadzane są tam prelekcje i prezentacje na temat flory i fauny terenów izerskich, ale również wszechświata czy bieżących ciekawostek przyrodniczych.

Spacerując po Czerniawie, można zatem zahaczyć po drodze o atrakcje jakimi dzielnica ta dysponuje.

Dodano: 2015-09-17
Komentarze (0)
Dodaj komentarz