Schroniska, które musisz odwiedzić, wędrując po Izerach

Podczas każdej wędrówki po górach, przychodzi w końcu moment, aby znaleźć czas i miejsce na odpoczynek. W Górach Izerskich znajduje się kilka takich miejsc, do których warto dotrzeć, aby popodziwiać w spokoju piękne widoki, przerwać na moment ciągnącą się wędrówkę i po prostu cieszyć się chwilą spędzoną w górach, wraz z innymi turystami. A jeśli przy okazji można zjeść coś smacznego lub ugasić swe pragnienie, to już dodatkowy plus. Oto 3 schroniska, znajdujące się w Górach Izerskich, które warto odwiedzić.


1. Pierwszym ze schronisk, które powinieneś odwiedzić wędrując po Izerach jest Schronisko na Stogu Izerskim (1105 m n.p.m.). Można do niego dotrzeć kolejką gondolową ze Świeradowa lub dwugodzinnym spacerem podążając czerwonym szlakiem.

Początki schroniska sięgają aż 1924 roku, kiedy to chory lekarz, Josef Siebelt, przybył do Świeradowa i dzięki leczniczym właściwościom tego kurortu cudownie wyzdrowiał. Postanowił więc na stałe osiąść w Bad Flinsberg i dzięki jego inicjatywie, wykorzystując środki rodziny Schaffgotsch, powstało schronisko na Stogu. Przyczyniło się do tego również Towarzystwo Karkonoskie.

Dziś, schronisko oferuje tanie noclegi w pokojach z łazienkami oraz pyszne domowe obiady. Zostało odnowione, zachowując swój unikalny urok i styl z lat dwudziestych. Ze Stogu rozpościera się przepiękna panorama Świeradowa i okolic. Naprawdę warto się tam zatrzymać!


2. Nieco dalej od Świeradowa, w Szklarskiej Porębie znajduje się stacja turystyczna, która również ma swoją interesującą historię. Schronisko Orle, do którego można dojść od strony Polany Jakuszyckiej, przez Cichą Równię, podążając czerwonym szlakiem, to dawna leśniczówka.

Obecnie znajduje się tam niewielka wystawa regionalnych przedmiotów sprzed 1945 roku. Na Orle wiedzie również żółty i zielony szlak oraz mnóstwo leśnych, nieoznakowanych ścieżek, po których można poruszać się rowerem, a zimą przebyć tę trasę na nartach biegowych.

Na miejscu czeka na turystów nocleg w odnowionych pokoikach, relaks w saunie, wypożyczalnia nart i rowerów oraz możliwość zrobienia ogniska. Będąc w Górach Izerskich naprawdę warto zatrzymać się na dłużej w tym schronisku. „Orle” to swoiste izerskie centrum rekreacji i odpoczynku.


3. Chatka Górzystów znajduje się na Hali Izerskiej i jest jedynym ocalałym zabudowaniem dawnej osady Gross-Iser. Nie zazna się tu wygód i luksusu - to po prostu miły przystanek w drodze. Prąd pojawia się tu bardzo rzadko, warto mieć w zanadrzu świeczki i latarki. Piece czekają na rozpalenie przez wędrowców.

Panująca tu atmosfera jest dzięki temu zupełnie wyjątkowa i rekompensuje wszelkie braki w wyposażeniu domku. W Chatce znajduje się 40 miejsc noclegowych, kominek, miejsce na ognisko i kuchenka turystyczna. Tuż obok płynie strumyk, w którym można się odświeżyć.


Góry Izerskie to niezaprzeczalnie wspaniałe miejsce do aktywnego odpoczynku, poznawania nowych ludzi na szlaku czy podziwiania pięknych widoków. Będąc na urlopie w okolicy Świeradowa-Zdroju czy Szklarskiej Poręby, warto się w nie wybrać, aby poczuć klimat górskich schronisk, ale nie tylko. To zdecydowanie magiczne miejsca, które dają schronienie, zachwycają historią i przede wszystkim – łączą ludzi.

Dodano: 2015-09-15 12:00:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz