Praca tuż po maturze — jak jej skutecznie szukać?

W większości ogłoszeń o pracę znajduje się wymóg posiadania doświadczenia. To bardzo problematyczne dla młodych ludzi, dopiero wkraczających na ścieżkę kariery i poszukujących pierwszego pracodawcy. Również studenci, którzy chcą zarobić na własne potrzeby, ucząc się w trybie stacjonarnym lub zaocznym, często mają problem z pozytywnym przejściem rekrutacji. Na jakich branżach warto się skoncentrować i czy na nowicjuszy czeka wyłącznie płaca minimalna?

W jakich branżach można znaleźć pracę bez doświadczenia?

Wbrew pozorom jest całkiem wielu pracodawców, dla których doświadczenie nie gra większej roli. Chodzi przede wszystkim o mało skomplikowane zajęcia, gdzie nie ma wiele wiedzy do przyswojenia. Po maturze można więc zatrudnić się w handlu lub w obsłudze klienta, w sklepie albo na infolinii. To dobra opcja dla młodzieży lubiącej kontakt z ludźmi, skorej do rozmowy.

Odrobina siły fizycznej wystarczy zamiast doświadczenia w wielu pracach na produkcji i na magazynie, zwłaszcza jeśli chodzi o nieskomplikowane, powtarzalne czynności. Na nowicjuszy czeka także praca fizyczna w charakterze dostawcy posiłków w ramach aplikacji – to obecnie ulubiona przez Polaków forma zamawiania jedzenia i rąk do pracy bardzo brakuje. Doświadczenie nie będzie również potrzebne pomocnikowi kuchennemu, roznosicielowi ulotek, pracownikowi sprzątającemu czy osobie wykonującej proste prace administracyjno-biurowe. Można również poszukać pracy w charakterze prywatnego opiekuna dziecięcego, zwłaszcza jeśli ktoś lubi maluchy i ma młodsze rodzeństwo, którym się zajmuje.

Wymagania pracodawców w Jeleniej Górze możesz łatwo zweryfikować, wchodząc na https://www.gowork.pl/praca/jelenia-gora;l i przeglądając najbardziej aktualne oferty pracy.

Praca w turystyce w Świeradowie Zdroju

Świeradów Zdrój, znany jako malownicze i spokojne uzdrowisko, staje się coraz bardziej popularnym miejscem wśród turystów poszukujących wypoczynku i relaksu. To otwiera drzwi dla ambitnych młodych ludzi, którzy chcą rozpocząć karierę w branży turystycznej. Praca w hotelarstwie, obsługa klienta w centrach SPA, sprzedaż pamiątek, prowadzenie wycieczek i organizowanie atrakcji turystycznych to tylko niektóre z możliwości, które Świeradów Zdrój oferuje. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie kontakt z ludźmi i chcą rozwijać umiejętności interpersonalne i językowe.

Czy tuż po maturze jesteś skazany na najniższą krajową?

W większości przypadków świeżo upieczony absolwent szkoły średniej nie ma co liczyć na stawkę wyższą od minimalnej. To zrozumiała decyzja – gdy nie można się pochwalić ani wykształceniem, ani stażem, wówczas pracodawca podejmuje pewne ryzyko i musi podchodzić do kandydata z odpowiednim dystansem, oferując mu często stawkę poniżej rynkowej.

Jednocześnie są takie zawody, w których już w pierwszym miesiącu można zarobić naprawdę sporo. To przede wszystkim profesje związane z handlem oraz z gastronomią. Skuteczny doradca klienta otrzymujący procent od każdej transakcji ma szansę na duży bonus a sympatyczna kelnerka – na sowite napiwki.

Wiele zależy także od oryginalności w sporządzeniu CV. Jeśli nie masz doświadczenia, pochwal się swoimi umiejętnościami lub nietypowymi pasjami. Napisz też, dlaczego to właśnie tę, a nie inną firmę chciałbyś widzieć w roli swojego pierwszego pracodawcy.

Przyszłościowa praca dla młodych – jakie zawody warto wybierać?

Nawet jeśli na początku zarobisz najniższą krajową, warto pomyśleć przyszłościowo. W jednych zawodach awans i podwyżka są kwestią czasu, w innych kiepskie zarobki to standard również dla pracowników z dużym stażem. Niezależnie od tego, czy kontynuujesz naukę na studiach, czy zostajesz przy maturze, możesz podjąć szereg decyzji, które będą miały wpływ na kolejne dziesięciolecia.

Przyszłość należy z pewnością do nowych technologii. Warto kształcić się w kierunkach związanych z informatyką, programowaniem, automatyzacją i sztuczną inteligencją. Ponieważ społeczeństwo się starzeje, nie zabraknie pracy dla przedstawicieli zawodów medycznych. Potrzebni będą także opiekunowie dziecięcy i nauczyciele, dietetycy, trenerzy personalni, a także petsitterzy, behawioryści i przedstawiciele branży produktów i usług dla zwierząt domowych.

Dodano: 2023-12-07 16:06:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz