Piękny Świeradów Zdrój nocą

Świeradów-Zdrój to uzdrowisko w Górach Izerskich, do którego warto przyjechać o każdej porze roku, również latem. Miasto oferuje wiele aktywnych zajęć i miejsc, szeroki wachlarz zabiegów poprawiających zdrowie, masę unikalnych walorów naturalnych oraz niesamowitych, zapierających niejednokrotnie dech w piersiach krajobrazów, a także urok niezwykle klimatycznych, zadbanych uliczek miasta. Te, zarówno w dzień, jak i w nocy prezentują się równie urzekająco, dlatego też warto dla porównania, wybrać się także na późnowieczorny spacer po tym górskim uzdrowisku.

Centralnym punktem w Świeradowie jest ulica Zdrojowa, która od niedawna, w swej większej części pełni funkcję deptaka. To miejsce, które pod osłoną nocy zmienia zupełnie swoje oblicze. Za dnia, to ulica pełna kuracjuszy i turystów, spacerujących i odpoczywających w pobliskich kawiarenkach. Po zmroku zaś – oświetlona jasnymi latarniami i błękitnymi lampeczkami, roztacza wzdłuż siebie tajemniczą i bajkową aurę. Po dojściu do fontanny Żabki Kwisi, można poczuć się zupełnie jak w baśni. Zimą zachwyca tu także mrugająca instalacja świetlna i świąteczne ozdoby, latem zaś, tryskająca woda podświetlona jest przez jasne światło lamp. Całość pięknie prezentuje się na tle wielkiego, dorodnego buka, który nocą zachwyca jeszcze bardziej.

Nieco wyżej, tuż za parkiem widać przepięknie oświetlony Dom Zdrojowy, wraz z dolnym i górnym tarasem spacerowym. Warto po zmroku wyjść na spacer, aby podziwiać wieżę Domu Uzdrowiskowego na tle ciemnego nieba i przede wszystkim poczuć magię tego miejsca nocą. Ponadto, wielkie agawy w pięknych, drewnianych donicach i dwie podświetlone fontanny dopełniają uzdrowiskowego klimatu. Spacerując po Parku Zdrojowym można też podziwiać mieniące się na różowo, zielono, czy błękitno pergole, głazy pamiątkowe i drzewka.

Kiedy nad miastem zachodzi słońce i robi się nieco ciemniej, w oddali dojrzeć też można jaśniejącą kolejkę gondolową, która w nocy przypomina świecący sznur pereł prowadzący aż na Stóg Izerski. Ten element wieczornego krajobrazu już na stałe wpisał się w cechy charakterystyczne Świeradowa. Gondola wygląda wspaniale szczególnie zimą, kiedy oświetlona jest także cała nartostrada, a biały puch odbija blask lamp, tworząc niezapomniany widok.

W okolicach Bożego Narodzenia do wspaniałych świetlistych ozdób, dostępnych dla oczu nocnych spacerowiczów, dochodzą jeszcze rzecz jasna tysiące świątecznych lampek, girlandy, gwiazdki, łańcuchy i inne, multikolorowe ozdoby, wieszane przez mieszkańców i władze miasta. Tworzy to prawdziwie wyjątkowy, uroczysty nastrój, rodem z "Opowieści Wigilijnej" Dickensa.

Świeradów-Zdrój to niezaprzeczalnie magiczne miasto. Próżno tu po zmroku szukać tłumów. Znaleźć jednak można ciszę, spokój, widoki na góry i przepiękne wielobarwne iluminacje świetlne, podkreślające te walory miejscowości, które za dnia wyglądać mogą zupełnie inaczej. Warto to zobaczyć na własne oczy...

Galeria
Dodano: 2015-09-07 16:00:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz