O czym pamiętać, kupując samochód? Podpowiadamy!

Lato to czas podróży, urlopów i wyjazdów. Często w ostatniej chwili pojawia się myśl o zakupie samochodu. Jak szybko i pewnie kupić samochód? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. Jak się okazuje, trzeba pamiętać o wielu formalnościach, żeby cały proces transakcji przebiegł w sposób niezakłócony. Warto też mieć na uwadze, że istnieją nowoczesny platformy sprzedażowe, które ułatwiają to zadanie.


Sprzedaż samochodu tylko pozornie wydaje się łatwym zadaniem, lecz tak naprawdę wymaga czasu i niemałej inicjatywy. To, co najważniejsze, aby doszło do transakcji - potrzeba zdecydowanego nabywcy, który zgodzi się na kwotę za pojazd. Kiedy już to się uda, możemy przystąpić do podpisania umowy, do czego niezbędne będą takie dokumenty, jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu i aktualne ubezpieczenie OC. Umowę należy sporządzić na dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron. 

Ważne formalności, o jakich nie można zapomnieć

Przepisy mówią, że po zbyciu pojazdu jego poprzedni właściciel ma obowiązek poinformować o tym fakcie wydział komunikacji właściwy dla miejsca zamieszkania. Należy to zrobić w określonym czasie, w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Trzeba pamiętać, by zrobić to w tym okresie, gdyż w przeciwnym razie możemy dostać niemałą karę pieniężną, do tysiąca złotych. Poinformować o tym powinniśmy też ubezpieczalnie, w której zawarte było ubezpieczenie samochodu (w ciągu 14 dni od zawarcia umowy). 

Jak napisać umowę kupna-sprzedaży samochodu?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu to oczywiście najważniejszy dokument potwierdzający dokonaną transakcję. Żeby jednak nie było żadnych co do tego wątpliwości, powinniśmy zatroszczyć się o to, by dobrze ją napisać. Najważniejsze to wprowadzić do umowy odpowiednie dane, jak data i miejsce sprzedaży auta, dane nabywcy pojazdu (adres zamieszkania, PESEL, numer dokumentu tożsamości). Tak samo ważne są dane pojazdu, jak marka, model i rok produkcji. Nie można też zapomnieć o kwocie wartości pojazdu. Trzeba też pamiętać o tym, by każda umowa zawierała zapisy dotyczące własności pojazdu. Tak samo istotne jest oświadczenie kupującego, w którym potwierdza, że znany jest mu stan techniczny auta. 

Carvago - co to za platforma sprzedażowa?

Wiemy już, jakie dokumenty przygotować w celu sprzedaży auta, ale nim to zrobimy, trzeba przecież wcześniej znaleźć kupca? Jak to zrobić? Najłatwiej za pośrednictwem internetowej platformy sprzedaży samochodów z wielu krajów Unii Europejskiej - Carvago. Tutaj łatwo kupić i sprzedać samochód online, bez wychodzenia z domu, co pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo czasu. Zamiast odwiedzać kolejne salony samochodowe, wystarczy wygodnie rozsiąść się w fotelu i poszukać interesującego nas samochodu lub opublikować własne ogłoszenie i czekać na zainteresowanych kupców. W Carvago wszystkie samochody są dokładnie i starannie sprawdzane przed każdą sprzedażą, a jeśli na coś się zdecydujemy, mamy pewność, że wybrany samochód zostanie dostarczony prosto pod nasze drzwi.

Sprzedaż i kupno samochodu to dość zajmujące czynności, ale jak widać - istnieją sposoby, by sobie ułatwić to zadanie, korzystając w rewolucyjnej, nowoczesnej platformy sprzedażowej - Carvago. Dzięki niej szybko, pewnie i bez zbędnych komplikacji znajdziemy wymarzony pojazd.

Dodano: 2022-06-29 10:53:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz