O czym należy pamiętać przy planowaniu wycieczki w góry?

Wycieczka w góry to jedna z form aktywnego spędzania wolnego czasu. Wspaniałe widoki, czyste powietrze, kontakt z naturą i satysfakcja z pokonywania własnych granic - to tylko część z benefitów górskiej wędrówki. Jednak wyprawa taka wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami, którym łatwo można zapobiec. Co zrobić, aby wakacje w górach były jak bezpieczne i udane? Co spakować do plecaka? Jak się ubrać i na jakie obuwie postawić? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.


Pogoda zmienną jest

Pogoda w górach ze względu na swoją zmienność jest ciężka do przewidzenia. Kiedy planujesz swoją wycieczkę, powinna ona być jednym z głównych filarów, na których oprzesz swoje działania. Warunki pogodowe wpływają na łatwość i szybkość pokonywanego szlaku. Po deszczu kamienie i skały są śliskie, a w czasie burzy przebywanie w lesie pośród drzew nie wydaje się najrozsądniejsza rzeczą. To nie mit -  drzewo naprawdę może na nas spaść. Skrajne upały również nie sprzyjają górskim wędrówkom, ponieważ w ich czasie człowiek szybciej się męczy, czuje się mniej sprawny i ma gorszą orientację w terenie. Należy zatem na bieżąco monitorować zmiany pogodowe zarówno przed, jak i w takcie wycieczki. Warto także pamiętać, że warunki (zwłaszcza temperatura) zmieniają się wraz z wysokością.

Odpowiedni ubiór to podstawa

Wybierając się na górską wyprawę, należy pamiętać o odpowiednich ubraniach. To, co powinniście założyć, w dużej mierze zależy od okresu, w którym zamierzacie wybrać się na wycieczkę. Inaczej będzie to wyglądało zimą, a inaczej latem.

Jeśli macie zamiar wyruszyć w cieplejszych miesiącach roku, musicie pamiętać przede wszystkim o tym, że im wyżej, tym zimniej. W związku z tym założenie krótkich spodenek i samego T-shirtu nie wydaje się mądrą opcją. Zawsze powinniście mieć ze sobą długie spodnie i bluzę - nie musicie zakładać ich na początku trasy, jeśli jest wystarczająco gorąco, ale przydadzą Wam się później. Niezbędna jest także kurtka przeciwdeszczowa, ponieważ nagłe, niezapowiedziane deszcze w górach to codzienność. Dzięki niej nie zmokniecie i nie dopadnie Was przeziębienie. Świetnej jakości kurtki możecie kupić w sklepie Jack Wolfskin (https://www.e-horyzont.pl/mezczyzna/kurtki-meskie/kurtki-nieprzemakalne-meskie.html). W dni słoneczne przyda się również czapka lub kapelusz.

W sezonie zimowym niezbędna będzie bielizna termoaktywna, wygodna, ciepła kurtka i spodnie narciarskie, a także długie skarpety i czapka. W przypadku śniegu warto mieć przy sobie rękawiczki, a przed wiatrem ochroni Was kominiarka bądź komin. Góry zimą są szczególnie wymagające, dlatego dobranie odpowiedniej odzieży jest w tym wypadku szczególnie istotne.

O butach słów kilka

Obuwie, w którym zamierzacie wyruszyć w góry, powinno być przede wszystkim pełne, wygodne i z antypoślizgową podeszwą. Nie należy w góry wychodzić w klapkach, sandałach czy trampkach - nie są odpowiednie do tego typu aktywności. Jeżeli zamierzacie częściej urządzać podobne wycieczki, to polecam Wam zainwestować w obuwie trekkingowe bądź specjalnie przystosowane do wędrówek. W wyższych i bardziej wymagających partiach gór przyda się specjalny typ butów - raki.

Co jeszcze spakować do plecaka?

Przede wszystkim prowiant - zwłaszcza gdy w góry wybieracie się na dłuższy spacer. Wysokoenergetyczne batony, słodki sok, kanapki czy inne przekąski pomogą Wam uzupełnić zapasy energii. Pamiętajcie oczywiście o odpowiednim zapasie wody lub innych płynów. Ewentualne śmieci zabierzcie ze sobą z powrotem - na szlakach śmietniki znajdują się rzadko, a góry są naszym wspólnym dobrem, więc nie powinno się ich zasypywać śmieciami.

Weźcie również naładowany telefon komórkowy - nigdy nie wiecie kiedy wam się przyda - oraz powerbank. Mapa lokalnych gór też będzie przydatna - w lesie nie zawsze jest zasięg i można łatwo się zgubić. Nie zaszkodzi także zabranie ze sobą latarki, ponieważ w niektórych partiach gór nawet za dnia może być ciemno.

Podsumowanie

Przed wyjściem w góry warto przygotować sobie listę rzeczy, którą chcecie zabrać. Pamiętajcie o odpowiednim ubiorze (w tym o butach),a także o sprawdzeniu pogody. Nie zapomnijcie o telefonie, mapie, jedzeniu i piciu. Wycieczka będzie przyjemniejsza, jeżeli nie będziecie musieli przejmować się takimi rzeczami, jak to, czy wszystko ze sobą zabraliście. Dbanie o bezpieczeństwo jest najważniejsze. A teraz pakujcie się i wyruszajcie na górskie szlaki.

Dodano: 2022-08-08 11:27:00

Komentarze (1)
Anonim
26.08.2022 01:13

Hello, My name is Oliver SMITH I wanted to contact you to make a great suggestion for you. The content on your website is not SEO compatible, This will affect google search performance. Writing more great content is now easy and fast. Now, thanks to artificial intelligence, you can write professional articles on any subject you want. I definitely recommend you to check this place out: jasbots.com After 2022, thanks to this technique, we have increased the revenue of more than 100 websites by at least 8x. It was our pleasure to share with you. See you.

Dodaj komentarz