Na tropie izerskich tajemnic, cz. 6

Niedaleko od Willi Fabrykanta, przy ulicy Sanatoryjnej, znajduje się ciekawa atrakcja przyrodnicza. Wprawdzie jest niewielka, ale bez wątpienia tajemnicza. To Grota Czerniawa.

Znaleźć ją nietrudno. Usytuowana jest przy ul. Sanatoryjnej, niemal w samym centrum Czerniawy-Zdroju, naprzeciwko budynku o numerze 36, na prawym brzegu przepływającego przez uzdrowisko Czarnego Potoku. Żeby tam trafić, należy pokonać malutki mostek, który przebiega nad skrzyżowaniem ulic Sanatoryjnej z Sudecką. Chociaż grota jest nieduża i ciągnie się zaledwie kilka metrów, warto zajrzeć w jej czeluście. Można tu przyjrzeć się odsłoniętym skałom tworzących tą część Izerów.

Mimo dość mrocznego, tajemniczego wyglądu, Grota Czerniawa o dziwo nie doczekała się żadnych legend, podań czy baśni. Dziwi to o tyle, że ta przyrodnicza ciekawostka niemal idealnie pasuje jako kryjówka dla, na przykład, bandy zbojów czy magicznych leśnych stworów… Może wizytę w grocie warto wykorzystać właśnie do obmyślenia dla niej takiej opowieści? Także dla amatorów szkicowania/malowania grota z pewnością sprawdzi się doskonale jako obiekt godny przeniesienia na płótno.

Przed grotą – zamiast tradycyjnego głazu – wygrawerowano na skalnej ścianie symbol i napis, informujące, iż to miejsce również należy do szlaku śladem izerskich tajemnic. I zdecydowanie nie ma się co temu dziwić:)

Nasi partnerzy