Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

Jeśli zależy Ci także na odwiedzeniu zabytkowego obiektu sakralnego – koniecznie zajrzyj do Kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, mieszczącego się przy ulicy Kościelnej 1.

Niegdyś, gdy w Świeradowie nie było żadnej świątyni, mieszkańcy zmuszeni byli do dojazdów do kościoła w Mirsku. W 1785 roku, postanowiono więc wznieść kaplicę także w Świeradowie, czego inicjatorem był członek rodziny Schaffgotschów, starający się o pozwolenie u samego króla Fryderyka II.

W efekcie, już na wiosnę, roku 1786 święcono nową kaplicę p.w. Św. Jana Nepomucena, z dzwonami autorstwa Krystiana Sieferta z Jeleniej Góry, zegarem Floriana Fliegla ze Lwówka, ołtarzem Augustyna Wagnera z Jeleniej Góry, amboną Lecha z Krzeszowa oraz z obrazem św. Jana Nepomucena, umieszczony w ołtarzu, namalowanym przez Bernarda Krausego z Ząbkowic.

Świątynia ta przetrwała sto lat, po czym na jej miejscu, w 1898 r. wybudowano nową, ceglaną kaplicę Św. Józefa, do której przeniesiono ze starej budowli ołtarz poświęcony Św. Józefowi. Dziś kaplica ta, wraz z zabytkowym ołtarzem stanowi część współczesnego kościoła.

Dodano: 2015-08-05 14:45:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz