Góry Izerskie także dla niepełnosprawnych

Góry Izerskie to pasmo Sudetów Zachodnich, które położone jest po stronie polskiej oraz czeskiej. Jako najstarsze góry w Polsce cechują się łagodnymi pagórkami i wzniesieniami. Najwyższy szczyt to Wysoka Kopa licząca 1126 m n.p.m. Ze względu na swoje położenie, Góry Izerskie posiadają wiele tras i szlaków, które idealnie nadają się także dla dzieci, osób początkujących, a nawet dla... osób niepełnosprawnych.

Jedną z takich dróg jest ta, prowadząca z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle. Trasa jest niezwykle przyjemna i ciągnie się przez leśne polany, wspaniałe punkty widokowe i łagodne ścieżki, które w większej mierze są dość płaskie. Co roku Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych organizuje wypady właśnie w tamte strony. Piesze wycieczki nordic-walking, czyli spacer z kijami latem oraz biegi niepełnosprawnych narciarzy zimą cieszą się dużym zainteresowaniem i sprzyjają wspólnej integracji.

Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych współpracuje z Towarzystwem Izerskim, które często pomaga organizować wspólne wyjazdy czy spacery po górach. Idąc szlakiem z Polany Jakuszyckiej można zatrzymać się w schronisku Orle i posłuchać wieczornych opowieści przy ognisku i kiełbaskach o legendach Gór Izerskich, przedstawianych przez właściciela schroniska i prezesa Towarzystwa Izerskiego – pana Stanisława Kornafela.

Góry Izerskie są również przyjazne dla osób, które podziwiają świat z perspektywy siedzącej – jeżdżących na wózkach poruszanych za pomocą siły własnych rąk. Trasa wiodąca przez Rozdroże Izerskie doskonale nadaje się do takich wypraw. Jest dwukierunkowa, łagodna, a przede wszystkim asfaltowa, co zdecydowanie ułatwia poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Podczas przejażdżki podziwiać można izerskie lasy, polany i piękno przyrody, a górskie powietrze dodatkowo sprzyja zdrowemu wysiłkowi. Za rozdrożem zaś, wyłania się piękna panorama na Dolinę Kamionka, zachodnie zbocza Krogulca i Cichą Równię. Stamtąd już niedaleko do schroniska Orle, którego łagodny podjazd zachęca do zatrzymania się i odpoczynku.

Znacznie więcej tras dla osób niepełnosprawnych znajduje się po czeskiej stronie, znanej jako Jizerské Hory. Tamtejsze towarzystwo Mobilita stworzyło 9 ścieżek, którymi bez problemu można poruszać się na wózkach szlakiem niebieskim, zielonym lub czerwonym. Na trasie, trudno o pomylenie drogi czy skręcenie w złą ścieżkę, ponieważ wszystkie szlaki oznaczone są znakami dla osób niepełnosprawnych, wraz ze wskazaniem stopnia trudności.

Góry Izerskie to tereny sprzyjające wędrówkom przez cały rok. Osoby niepełnosprawne, lubiące aktywny wypoczynek, wybierając na wyprawę właśnie ten region, na pewno będą zadowolone z łagodnych tras, uprzejmości spotkanych turystów oraz piękna izerskiej przyrody.

Dodano: 2015-08-03
Komentarze (0)
Dodaj komentarz