Görlitz/Zgorzelec

Wiosenna aura tej zimy sprzyja nie tylko wycieczkom w góry. Korzystając z dobrej pogody warto odwiedzić niedaleki Zgorzelec oraz niemieckie Görlitz uchodzące za jedno z najpiękniejszych miast naszych zachodnich sąsiadów. Łatwo się o tym przekonać, przeglądając galerię zdjęć:)

Dawniej obie miejscowości tworzyły jedną. Dziś łączą je mosty, ale dzieli znacznie więcej. Zwiedzając jednak polską stronę tzw. Europa-miasta, można dostrzec powoli zmieniający się krajobraz miejski Zgorzelca. Już nie tylko są tutaj liczne kantory i punkty z tanimi dla Niemców papierosami, lecz również widać coraz więcej śladów rewitalizacji, zwłaszcza w przygranicznej części.

Natomiast po drugiej stronie Nysy mamy wysyp atrakcji. Starówka jest przepiękna i uchodzi za jedną z najciekawszych w całych Niemczech. Przechadzając się licznymi uliczkami, można się zagubić. Sporo tu równie skwerków i zieleni, choć oczywiście nie tak bujnej jak wiosną czy latem. Miasto to ukochali sobie też różni artyści. Bywał tu nawet Nicholas Cage, szukając śladów żyjącego tu dawniej filozofa, Jakuba Boehme. W niemieckiej części dwumiasta kręcono ponadto słynnego „Bękarty wojny”.

Bez wątpienia każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zapraszam do obejrzenia fotografii!

Dodano: 2014-01-07
Komentarze (0)
Dodaj komentarz