Co warto zobaczyć w Broumovie?

Położone zaledwie 65 kilometrów do Karpacza czeskie miasteczko liczy niespełna 8 tysięcy mieszkańców, lecz ilością zabytków i atrakcji może przyprawić o zawrót głowy. To historyczne miejsce leżące w sercu kotliny Broumovskiej warto odwiedzić, zwłaszcza przy sprzyjającej pogodzie. Dlaczego? O tym przekonacie się między innymi z galerii:)!

Bogate dzieje Broumova pozostawiły w mieście różnorodne ślady. Wycieczkę najlepiej zacząć od największego i bodaj najbardziej znanego tutejszego zabytku, czyli imponującego klasztoru benedyktynów. To jedna z czeskich perełek architektury sakralnej. Chociaż kompleks nie doczekał się jeszcze pełnej rewitalizacji, obecnie można podziwiać część odmalowanej fasady oraz kościół. Obiekt słynie jednak przede wszystkim z tego, że nie pozostał niezdobyty z uwagi na potężne mury. Ale chyba najbardziej znany jest z podziemi, w których znajduje się kilkadziesiąt mumii. Ciekawostką jest również unikalna kopia słynnego Całunu Turyńskiego.

Oczywiście nie można też pominąć przy zwiedzaniu rynku. To spory plac ze Starym Ratuszem, uroczymi kamienicami mieszkalnymi, fontanną oraz barokową kolumną maryjną. Z kolei miłośnicy architektury drewnianej i sztuki cmentarnej powinni wybrać się do kościoła cmentarnego pw. Panny Marii. Mówi się, że to prawdopodobnie najstarszy tego typu obiekt w Czechach.

Dodano: 2014-01-11
Komentarze (0)
Dodaj komentarz