Atrakcje w OKOLICACH Świeradowa

Dolny Śląsk jest skarbnicą wielu zabytków, ciekawych obiektów, imponujących walorów przyrodniczych i rodzinnych atrakcji. Bardzo trudną decyzją byłoby wybrać jedną spośród tylu propozycji. Świeradów-Zdrój dysponuje na przykład masą opcji na spędzanie wolnego czasu, a jego malownicze okolice są także bogate w atrakcje i warto o nich wspomnieć, by następnie poznać osobiście.


Jednym z miejsc zdecydowanie wartych odwiedzenia jest niedalekie miasteczko Mirsk. Do dziś zachowany jest jego średniowieczny układ urbanistyczny. Dawny rynek miasta to Plac Wolności. Kiedyś pełnił on głównie funkcje reprezentacyjne. Do dziś znajdują się tam fontanny usytuowane w narożnikach rynku. Umieszczony był na nich m.in. lew trzymający tarczę w herbem oraz chłopiec na niedźwiadku. Po II Wojnie Światowej, miasto uległo niestety zniszczeniu, łącznie z fontannami. Po czasie jednak, postanowiono ich renowację i do dnia dzisiejszego prezentują się równie dobrze jak niegdyś. Kolejną atrakcją w Mirsku jest podziemna kopalnia cynku. Przyciąga ona wiele turystów, chętnych do wędrówki śladami górników. Wstęp do nich jest bezpłatny.

Nowe Miasto Pod Smrkiem, ze względu na bliskość czeskiej granicy, to także częsty punkt zahaczany przez turystów odwiedzających Świeradów-Zdrój. Powstanie miejscowości wiąże się z wydobyciem cynku. Wyjątkowym zabytkiem jest tam kościół Św. Katarzyny. Groził zawaleniem, więc wielokrotnie podlegał remontom. Ponadto znajduje się tu muzeum, kąpielisko, basen i gęsta siatka malowniczych ścieżek rowerowych Singltreck.

Niecałe 20 kilometrów jest ze Świeradowa do imponującego swoimi rozmiarami i wyglądem zamku Czocha. Ta XIII-wieczna twierdza, stoi dumnie w miejscowości Leśna, nad Jeziorem Leśniańskim, bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów w lecie. Niesamowitą atrakcją jest nocne zwiedzanie zamku. W dzień jednak i zamek z zewnątrz i jego Sala Rycerska, Sala Muzealna, czy Izba Tortur, znajdujące się wewnątrz, prezentują się równie pięknie.

Idąc śladem średniowiecznych twierdz i warowni, ciekawym miejscem na pieszą wycieczkę jest też zamek Chojnik znajdujący się w niedalekiej Jeleniej Górze, w dzielnicy Sobieszów Jest on siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego. Odbywają się tam coroczne Turnieje Rycerskie. Prowadzące do niego przez las szlaki turystyczne, ciągną się do kamiennego zamku usadowionego na samym szczycie wzniesienia.

Znanym wszystkim punktem widokowym na Kotlinę Jeleniogórską jest znajdująca się w Jeżowie Sudeckim - Góra Szybowcowa. Oprócz podziwiania i fotografowania wspaniałych widoków, które zapierają dech w piersiach tak w dzień, jak i w nocy, można tu odwiedzić też centrum szybownictwa i lotniarstwa.

Również po czeskiej stronie, niedaleko granicy znajduje się chętnie odwiedzane przez polskich turystów miasto Harrachov. Znajdują się tu m.in. takie atrakcje jak: kompleks skoczni narciarskich, wśród których znajduje się także skocznia mamucia, wyciągi krzesełkowe na Czarci Szczyt, Muzeum Sportu, Muzeum Szkła oraz Muzeum Górnictwa. Można zatrzymać się tu także w jednej z czeskich restauracji i spróbować tradycyjnych, czeskich przysmaków, takich jak knedliki, czy smażony ser.

Zamek Frydlant to kolejny chętnie odwiedzany zamek, tym razem zlokalizowany już jednak w Republice Czeskiej, a oddalony od centrum Świeradowa o niecałe 25 km. Mieści się tam muzeum, które eksponuje meble, porcelanę, szkło, a także broń. W kolejnych pomieszczeniach zobaczymy kolekcje fajek oraz zabawki z końca XIX wieku. Warto się tu udać, gdy świeradowskie atrakcje poznamy już dokładnie wzdłuż i wszerz.

Jak widzisz, okolice Świeradowa-Zdroju dysponują olbrzymim potencjałem i nie sposób się nudzić, przebywając w tych rejonach. W tekście nie wspomniano przecież jeszcze o atrakcjach Szklarskiej Porębyczy Karpacza, których jest zniewalająca ilość, a których także można doświadczyć czy odwiedzić podczas pobytu w tym Izerskim miasteczku. Dolny Śląsk to prawdziwa perła na mapie Polski. Niezaprzeczalnie warto poznać tajemnice i zakamarki tego regionu i zachwycić się jego pięknem...

Dodano: 2015-09-10 09:26:00

Komentarze (1)
Anetka
9.02.2018 13:38

A okolice Mirska jak na przykład Leśna czy Czerniawa nie są wspaniałe? Jak dla mnie to miasteczko samo w sobie jest piękne. Nawet niedawno Mirskiem zainteresowali się filmowcy ("Stacja Mirsk").

Dodaj komentarz