10 charakterystycznych atrakcji Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój to miejscowość, która przyciąga co roku tysiące turystów z całej Polski. Większość z nich korzysta przede wszystkim ze zdrowotnych właściwości uzdrowiska oraz licznych zabiegów, jakie oferowane są przez tutejsze sanatoria. Co jednak oprócz uzdrowiskowej strony miasto ma do zaoferowania? Co można tu zwiedzić w wolnym czasie? Oto kilka z wielu propozycji.


  1. Aktualnie, jedną z największych atrakcji Świeradowa-Zdroju jest zdecydowanie kolej gondolowa – nowoczesny obiekt, który służyć może turystom zarówno latem, jak i zimą. Atrakcja ta stała się doskonałym miejscem widokowym na całą okolicę oraz idealnym punktem wyjścia do wielu pieszych wycieczek w Góry Izerskie. Kolej gondolowa to zupełnie bezpieczny obiekt, którym podróżować mogą zarówno dzieci, jak i osoby niepełnosprawne. Nie ma więc żadnych ograniczeń – każdy, kto ma chęć odbyć niesamowitą przejażdżkę, będąc "zawieszonym" wysoko nad ziemią, powinien się na nią zdecydować.
  2. Warto odwiedzić i popodziwiać detale architektoniczne zabytkowegoDomu Zdrojowego, który króluje jako główna atrakcja centrum Świeradowa-Zdroju już od wielu, wielu lat. Nietypowy łącznik - 80-metrowa hala spacerowa, która scala ze sobą dwa skrzydła uzdrowiska, to wyjątkowy atut tego miejsca i wykorzystywany jest często w celach kulturalnych - przy organizacji koncertów i spotkań towarzyskich.
  3. Odwiedzając już Dom Zdrojowy, nie sposób nie skusić się na spacer po niezwykle malowniczym, przepełnionym magicznym klimatem Parku Zdrojowym. Urokliwe alejki, ławeczki, przycięte trawniki i krzewy, fontanny, a o zmroku nawet przepiękne iluminacje świetlne, czynią to miejsce wyjątkowym i zdecydowanie zasługującym na spacer czy nawet randkę.
  4. U podnóża tarasu Domu Zdrojowego znajduje się także sztuczna grota, imitująca prawdziwą jaskinię. Służyła ona swego czasu jako pijalnia wody mineralnej. Dziś jest ciekawym urozmaiceniem architektonicznym oraz miejscem spotkań przebywających w Świeradowie kuracjuszy.
  5. Decydując się na urlop w Świeradowie-Zdroju nie sposób ominąć symbolicznego obiektu, który od wielu lat niezmiennie kojarzy się większości górskich piechurów właśnie z tym miejscem, czyli Schronisko na Stogu Izerskim. Jest to przepięknie położona atrakcja turystyczna, z której rozpościera się jeden z najpiękniejszych w tej okolicy widoków. Schronisko może służyć także jako przystanek w dalszej, górskiej wędrówce, ale również jako obiekt noclegowy. Dojść do niego można pieszo lub wjechać kolejką gondolową. Tuż obok funkcjonuje także turystyczne przejście graniczne z Czechami, Stóg Izerski - Smrk.
  6. Dla osób, które chcą zupełnie odpocząć od codziennego zgiełku i hałasu większych miast, idealnym miejscem na wypoczynek i wyciszenie może stać się Chatka Górzystów. Jest to jedyny budynek, jaki ostał się po dawnej czeskiej osadzie. Nie jest ona jednak wyposażona w żadne wygody – w celu noclegowym udostępnione są pokoje wieloosobowe, nie ma także dostępu do prądu. Jest to niezwykle klimatyczne i spokojne miejsce, w którym można naprawdę się zrelaksować i nabrać sił do dalszej wędrówki w góry.
  7. Wędrując niebieskim szlakiem z centrum Świeradowa, dotrzeć można także do małego źródełka, nazywanego Źródłem doktora Adama. Człowiek, którego imieniem zostało ono nazwane był okolicznym lekarzem, który opiekował się mieszkańcami osady znajdującej się przy Chatce Górzystów. Doktor Adam prowadził także liczne badania nad leczniczym działaniem wydobywanych na tym terenie wód mineralnych oraz ich wpływie na organizm człowieka.
  8. Przechadzając się okolicznymi ścieżkami, wśród drzew i bujnej roślinności, odnaleźć można również kamień będący pomnikiem Juliusa Karla Pintscha. Człowiek ten był wynalazcą używanego do dzisiaj gazomierza. Kamień ten znajduje się w lesie nad kościołem, przy trasie pomiędzy DW „Czeszka” oraz „Słowaczka”.
  9. Pozostając w temacie kamiennych pomników – zapewne każdy, kto przybywa na te tereny miał okazję poznać choć jedną opowieść o legendarnym Duchu Gór Karkonoszy, czyli Liczyrzepie. To właśnie na skrzyżowaniu dróg prowadzących ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa znajduje się grób tej historycznej postaci. Istnieje mnóstwo legend i opowieści związanych właśnie z Liczyrzepą, które od wielu lat powtarzane są z pokolenia na pokolenie, w ogóle nie tracąc na tajemniczości i zainteresowaniu młodych pokoleń.
  10. Świetnym miejscem widokowym jest również wieża Mon Plaisir. Przez pewien czas nazywana była imieniem Cesarza Wilhelma, jednak powrócono do jej pierwotnej nazwy. Z francuskiego oznacza to „Moja przyjemność”. Historia jej powstania wiąże się bezpośrednio z właścicielem pobliskiej miejscowości Pobiedna. Ponieważ był bardzo schorowanym człowiekiem, zamarzył sobie wybudować wieżę, z której będzie mógł podziwiać niebo, gwiazdy i okoliczne widoki. Stworzył więc swoją twierdzę, która od wielu lat – już niestety jako zaniedbana ruina – przyciąga wtajemniczonych turystów, przebywających w okolicach Świeradowa-Zdroju.

Jak udowodniliśmy powyżej, warto przed przyjazdem zapoznać się choć trochę z bogatą historią tej uzdrowiskowej miejscowości i zdecydować, które miejsca przede wszystkim powinny znaleźć się na Twojej mapie turystycznej Świeradowa, jako te najbardziej godne odwiedzenia. Prawie wszystkie podszyte są ciekawymi historiami i legendami, które zaciekawić mogą nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Zapraszamy do Świeradowa-Zdroju!

Dodano: 2015-09-14 10:25:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz