Wystawa Schron

Przystosowany do zwiedzania w 2014 roku poniemiecki schron przeciwlotniczy, w którym urządzono fascynującą wystawę o II Wojnie Światowej. Miłośnicy historii mają szansę dowiedzieć się wielu nowych rzeczy o tym konflikcie.

Większość ekspozycji koncentruje się na bitwie o Lubań z przełomu lutego i marca 1945 roku. W walkach istotną rolę odgrywały siły pancerne, o czym świadczą archiwalne zdjęcia i filmy. Wśród eksponatów znajdują się również radiostacje, syreny alarmowe, broń, części czołgów, gaśnice, szafki apteczne czy umundurowane manekiny. Postacie wystylizowane zarówno na żołnierzy, jak też członków Luftschutzu: paramilitarnej organizacji powołanej w głównej mierze do cywilnych działań obrony przeciwlotniczej. Dzięki udźwiękowieniu można odnieść wrażenia jak w trakcie prawdziwego nalotu bombowego. Po zygzakowatych korytarzach schronu, które mają ok. 100 m długości, oprowadza dzielący się opowieściami przewodnik.

Wystawa powstała dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Górnych Łużyc, osobom prywatnym przekazującym eksponaty i wsparciu miejskich władz oraz Muzeum Regionalnego w Lubaniu. Do schronu można wejść o określonych godzinach w środy (14:00, 16:00 i 18:00), soboty i niedziele (11:00, 13:00 ,15:00) - to oczywiście może ulegać zmianom. Grupy powyżej 5 osób mogą umówić się na zwiedzanie w dowolnie wybranym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz