Wioska Lapońska Kalevala

Kawałek Finlandii przeszczepiony tuż pod karkonoskie szczyty. Wioska Lapońska Kalevala w Borowicach to przede wszystkim oryginalny hotel, ale docelowo ma stać się także swoistym centrum kulturalno-edukacyjnym. Nocowanie, zwiedzanie, poznawanie północnych zwyczajów i historii, zabawa - pełna dowolność wyboru. W 2018 r. zakończył się drugi z zaplanowanych trzech etapów inwestycji.

Z czym najczęściej kojarzy się Finlandia? Saunami, reniferami, psimi zaprzęgami, mroźną i śnieżną zimą, świętym Mikołajem, Nokią i innowacyjnymi technologiami, Muminkami… a także specyficznym, spokojnym stylem życia i systemem edukacji, który wielu uważa za najlepszy i najefektywniejszy na świecie. I niemal wszystkich tych rzeczy będzie można doświadczyć w Kalevali. Borowicka Wioska Lapońska współpracuje z fińską ambasadą oraz rozmaitymi organizacjami działającymi w północnej Europie. To chyba najlepsze potwierdzenie, że tuż pod Karpaczem powstaje “Mała Finlandia” z prawdziwego zdarzenia.

Charakterystyczne lapońskie namioty wyposażono nowocześnie - wręcz luksusowo - a dzięki ogrzewaniu zapewniają komfortowy nocleg przez cały rok. Największy w Wiosce Lapońskiej pomieści od 60 do nawet 80 osób - służy głównie do konferencji, szkoleń oraz zajęć szkoły fińskiej. W dwugodzinnym programie m.in. gry i zabawy edukacyjne (od terenowych po wykorzystujące technologię wirtualnej rzeczywistości), rozpalanie sauny, spacer z husky czy przyrodnicza ścieżka edukacyjna. Cała Kalevala usiana jest elementami typowymi dla lapońskich krajobrazów: mała architektura w rodzaju niliatty (budki na zamówione specjały kuchni fińskiej), wiszące namioty i hamaki w strefie relaksu hygge, beczki kąpielowe… Sporymi atrakcjami są także Domek Muminka oraz wiernie zrekonstruowany Namiot Wikinga, zbudowany przez przez współtwórcę scenografii popularnego serialu historycznego “Vikings”. Warto również wspomnieć o Wieczorach Lapońskich, zapewniających jedyne w swoim rodzaju doznania z wypoczynku niczym w Finlandii.

Poza tym Wioska Lapońska Kalevala z Borowic od czasu do czasu organizuje wystawy tematyczne, koncerty oraz różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Np. wizytę świętego Mikołaja.

UWAGA - turyści planujący zwiedzanie Kalevali nie powinni jechać do Borowic w ciemno. Dopóki Wioska Lapońska będzie jeszcze w budowie, opcja krajoznawczej wycieczki może być w pewnych okienkach czasowych niedostępna.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Cennik Wioski Lapońskiej Kalevala w Borowicach - stan na wrzesień 2018:

  • 15 zł za 45 minut zwiedzania z przewodnikiem (dziennie 8 wejść, od 10:00 do 17:00)
  • 40-50 zł/os. za 2 h zajęć w szkole fińskiej (terminy do uzgodnienia z działem obsługi klienta)
  • 100 zł/os. za nocleg w całorocznych hamakach
  • 200 zł/os. za nocleg w namiotach wiszących
  • 500 zł za nocleg w namiotach lapońskich dla maks. 4 osób
  • 500 zł za nocleg w Namiocie Wikinga dla maks. 2 osób
  • ok. 2999 zł za Wieczór Lapoński (6 h) dla maks. 15 osób ; opcja przywiezienia gości do Borowic przez organizatora (z odległości ok. 30 km od Kalevali)

Mała Finlandia nieopodal Karpacza. Kalevala w Borowicach jest i niezwykłym hotelem, i fascynującym parkiem kulturowym jednocześnie. Obok noclegów w typowo północnych namiotach (a nawet w Domu Muminka), Wioska Lapońska oferuje szereg interesujących atrakcji. Relaks w saunach i beczkach kąpielowych, odpoczynek w wiszących namiotach, zajęcia w szkole fińskiej, tematyczne wystawy i wiele, wiele więcej.

Komentarze (2)
Anonim 7.05.2019 08:51

Bardzo zaintrygowała mnie wioska Lapońska Kalevala w Borowicach, koniecznie musimy się tam wybrać z żoną, zwłaszcza, że oboje jesteśmy fanami serialu Wikingowie a dzieciaki Muminków ;)

Anonim 4.10.2021 16:11

Super :)

Dodaj komentarz