Wieża Mon Plaisir

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wieża Mon Plaisir powstała w latach 1803-1804, dzięki ówczesnemu właścicielowi Pobiednej - Adolfowi Traugottowi von Gersdorfowi. Cechował się on wykształceniem i dobrym traktowaniem swoich poddanych. Był pasjonatem astronomii. Gdy nie mógł wędrować po górach, zmęczony chorobą postanowił wybudować wieżę. Z wieży chciał obserwować niebo i gwiazdy. Był dobrym pracodawcą, zatrudniając poddanych w czasach niedostatku. Gersdorf spędzał w wieży mnóstwo czasu i nazywał ją "Mon Plaisir" co tłumaczy się na język polski jako "Moja Przyjemność".

W roku 1850, obiekt został odrestaurowany i udostępniony turystom, którzy zwiedzali go tłumnie. Obecnie, z pięknego obserwatorium i gospody zostały tylko fragmenty murów. Warto dodać, że gmina Świeradów Zdrój czyni starania, aby ponownie odnowić wieżę i udostępnić ją do zwiedzania turystom, jako wieżę widokową. Pejzaż jaki rozpościera się z wieży ciężko opisać słowami.

Mini przewodnik

Podupadająca, choć mniej lub bardziej udanie ratowana przez lokalne władze konstrukcja. Wieżę Mon Plaisir ("Moja Przyjemność") wybudował w pierwszych latach XIX stulecia A.T. von Gersdorf - arystokrata i właściciel ziemski, a prywatnie wielki miłośnik astronomii. Quasi-obserwatorium to świetny punkt widokowy nie tylko na rozgwieżdżone niebo, ale i okoliczne góry.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja