Świętojanki

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Charakterystyczna grupa skalna z granitognejsów, znajdująca się na południowo-zachodnim stoku Sępiej Góry (828m n.p.m.). Walory widokowe Świętojanek najmocniej doceniano na przełomie XIX i XX stulecia - otóż w 1900 roku skale nadano imię hrabiego Johannesa Schaffgotscha. Do dziś wyraźnie widać wyrytą z tej okazji inskrypcję.

Jeśli chodzi o pejzaże Świeradowa i izerskiego Wysokiego Grzbietu, to tutaj sprawy mają się już nieco inaczej. Drzewa zdążyły znacznie urosnąć, zasłaniając część krajobrazu. Nieopodal znajduje się inny skalny punkt widokowy - Frankfurckie Skały.

Do Świętojanek nie prowadzi żaden znakowany szlak, mimo tego dojście w te rejony nie jest przesadnie trudne. Z centrum Świeradowa należy ruszyć na wschód, biegnącymi ściśle równolegle trasami - niebieską i zieloną. Przy rozwidleniu w okolicach Baryłki należy skręcić na południe, w leśną drogę.

Mini przewodnik

Niegdyś bardzo popularny, a współcześnie mało doceniany punkt widokowy, z którego można obejrzeć panoramę miasta i Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Niestety pewną część pejzażu zasłoniły już drzewa, a do Świętojanek nie wiedzie szlak, a leśna droga. Warto tu jednak przyjść, choćby dla wyrytej w skale inskrypcji z 1900 r. na cześć hr. Johannesa Schaffgotscha.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja