Pałac w Miłkowie

Miłków to duża wieś (jedna z najstarszych w Karkonoszach), znajdująca się pomiędzy Jelenią Górą, a Karpaczem. To właśnie tu, w drugiej połowie XVII wieku, a dokładniej w 1667 roku, Carl Heinrich von Zierotin polecił wznieść spory, barokowy, dwukondygnacyjny pałac, założony na planie podkowy i nakryty dachem mansardowym.

Swój klasycystyczny styl i wygląd,Pałac w Miłkowie zawdzięcza jednak komu innemu, bo Johannowi Nepomucenowi Lodron-Laterano, który to odbudował budowlę, po mającym miejsce w 1768 roku pożarze. Wtedy też założono dookoła park krajobrazowy.

Następne zmiany wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego pałacu, miały miejsce dopiero w XIX wieku i wprowadzili je podczas remontu kolejni właściciele - rodzina Matuschka.

Pałac, przed II Wojną Światową należał jeszcze do rodziny von Schmettau. Po 1945 roku natomiast, wykorzystano jego wnętrza jako dom wypoczynkowy, a następnie jako dom opieki. Zabudowania folwarczne natomiast, objął PGR.

Dziś, (już od 1990 roku) okazały Pałac w Miłkowie leży w prywatnych rękach i stanowi hotel i restaurację o nazwie Pałac Spiż.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Pierwotnie barokowa rezydencja, wybudowana i urządzona zgodnie z życzeniem Carla Heinricha von Zierotina w 1667 roku. Po poważnym pożarze w 1768 r. odbudował ją Johann Nepomucen Lodron-Laterano, już w stylistyce klasycystycznej. W tym samym czasie powstał piękny park krajobrazowy. Aktualnie pałac w Miłkowie służy jako wygodny hotel i wykwintna restauracja.

Linki do wpisów na blogach poruszających temat Pałacu w Miłkowie:

  • Artystyczne spojrzenie na Dolinę Pałaców i Ogrodów, czyli wrażenia z wycieczki Marty Fox - powieściopisarki, poetki i felietonistki.
Komentarze (1)
Anonim 22.05.2019 08:43

Podczas urlopu w Karpaczu postanowiliśmy z mężem zwiedzić Jelenią Górę i po drodze trafiliśmy do Pałacu w Miłkowie. Piękne historyczne miejsce z przepysznymi daniami restauracyjnymi. Na pewno kiedyś zagościmy w samym Spiżu, zbliżają się wakacje ;)

Dodaj komentarz