Pałac w Dąbrowicy

Dwór w Dąbrowicy, niedaleko Jeleniej Góry, powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie wieku XV. Stanowił wówczas siedzibę zarządcy dóbr. Przez kolejne stulecia, przechodząc we władanie kolejnych majętnych panów służył również celom administracyjno-gospodarczym. Wnioskując po dacie, wyrytej na zachowanym jeszcze do niedawna portalu, w okolicach roku 1751, obiekt przebudowano na styl barokowy. Około roku 1835, czyli prawdopodobnie podczas władania majątkiem rodziny von Rothkirch, stary dwór przebudowano na niezwykle wówczas modny, neogotycki styl i przeobrażono w typowo letni pałacyk.

Dopiero w latach 90., trójkondygnacyjny pałac z pięciopoziomową wieżą przejęła miejscowa rodzina, prowadząc remont i mieszkając w odnowionej już części.

Obiekt jest obecnie niestety w nie najlepszym stanie techniczny, można go jednak oglądać z zewnątrz, gdyż otaczająca go sceneria i w lecie i w zimie jest bardzo przyjemna.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Posiadłość, której fundamenty mogą pamiętać nawet XV wiek. Dwór, który można oglądać dziś, powstał najprawdopodobniej w 1751 r. Po przebudowie w 1835 r. nabrał wyraźnie neogotyckiego charakteru. Przez lata zaniedbywany pałac w Dąbrowicy, w latach ‘90 trafił w całkowicie prywatne ręce. Wprawdzie nadal daleko mu do pierwotnego blasku, ale i zawalenie mu nie grozi.

Komentarze (1)
Anonim 22.05.2019 08:40

Byłem właśnie minionej zimy obejrzeć Dwór w Dąbrowicy. Mimo kiepskiego stanu nadal cieszy oko. Warto zobaczyć.

Dodaj komentarz