Pałac na Wodzie

Założony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny Pałac na Wodzie w Staniszowie Dolnym nie posiada niestety zbyt bogatej dokumentacji, świadczącej o jego powstaniu i dziejach na przestrzeni kolejnych stuleci. Wiadomo iż wybudowano go prawdopodobnie w roku 1786, na zlecenie Heinricha von Reussa, na rok wcześniej przed budową drugiego obiektu dworskiego w tej miejscowości - Pałacu Staniszów.

Obiekt, aż do końca XIX wieku należał do rodziny Reussów, natomiast potem trafiał kolejno w ręce nowych właścicieli, m.in.: Ulricha Woide, Otto von Zabelite czy Emila Mettig. W latach 30 XIX wieku, budowla doczekała się przebudowy. Wokół Pałacu rozciąga się niezwykle malowniczy park ze stawem (od którego dworek wziął swoją nazwę), który stanowi lubiane miejsce spacerowe.

Obecnie, w pałacyku mieszczą się hotel oraz restauracja.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Jedna z dwóch posiadłości w Staniszowie, współtworzących Dolinę Pałaców i Ogrodów. Powyższy powstał nad uroczym stawem, stąd też jego powszechna nazwa. Rezydencję postawił sobie Heinrich von Reuss, budowę rozpoczęto w 1786 roku. Na przestrzeni dziejów była przerabiana, zmieniała także właścicieli. Obecnie, w znów pięknym pałacu działają hotel i restauracja.

Linki do wpisów na blogach poruszających temat Pałacu na Wodzie:

  • Spojrzenie na pałac okiem mamaspace.com.pl
  • Prawdziwy skarb Karkonoszy wg swiatodzaplecza.blog.pl
  • Artystyczne spojrzenie na Dolinę Pałaców i Ogrodów, czyli wrażenia z wycieczki Marty Fox - powieściopisarki, poetki i felietonistki.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz