Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmanów

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Obecne Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmanów to dom pisarzy - braci Hauptmannów, kupiony przez nich w 1890 roku, w otoczeniu rozległego parku/ogrodu. Sławni bracia - noblista Gerhart (nagrodę otrzymał za całokształt twórczości w 1912 roku) i charyzmatyczny Carl (autor „Księgi Ducha Gór”) ściągali do swego domu znanych przedstawicieli sztuki i kultury z wielu europejskich państw. 

Po ich śmierci, postanowiono otworzyć w ich przesiąkniętym artyzmem domu - muzeum, w którym znajdują się eksponaty będące spuścizną po pisarzach, karkonoskie pejzaże przedwojennych malarzy, obrazy Wlastimila Hofmana i prace współczesnych artystów ze stowarzyszenia "Nowy Młyn".

Dookoła muzeum rozciąga się także 4,5 hektarowy park założony przez Carla Hauptmanna, zmodernizowany w 2011 r. – „Park Ducha Gór”, także udostępniony do zwiedzania. Spacerować można w nim po malowniczych alejkach o długości około 1 km, pomiędzy 5 domkami tematycznymi o przeróżnym charakterze

Mini przewodnik

Od 1890 roku posiadłość znanych i zasłużenie docenianych pisarzy. Hauptmannowie prowadzili tu ożywione spotkania i dyskusje z innymi ludźmi sztuki. Po śmierci literatów budynek zachował artystyczny klimat. Zgromadzono tu cały szereg dzieł i pamiątek, nie tylko po dawnych właścicielach. W 2011 r. otworzono dla zwiedzających ciekawy, wielotematyczny Park Ducha Gór.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (1)
Anonim
4.06.2019 11:30

Bardzo lubię Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmanów, piękne miejsce i piękna okolica. Mieszkam niedaleko więc jestem tam dość często. Polecam serdecznie.

Dodaj komentarz
Lokalizacja