Muzeum Zdrojowe

Funkcjonuje również pod nazwą Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego - i właśnie to określenie najtrafniej oddaje charakter wystawy urządzonej w podziemiach Domu Zdrojowego. Ekspozycję w zabytku przygotowano z okazji 260-lecia pierwszego ocembrowania mineralnego źródła w Bad Flinsberg, co miało miejsce w 1754 roku. Od tego momentu działalność przyrodolecznicza w Świeradowie-Zdroju nabrała niesamowitego rozpędu.

Eksponaty i informacje o charakterze geologicznym przeplatają się tutaj z fragmentami historii miejscowości, ze szczególnym naciskiem na jej rozdziały traktujące o dziejachuzdrowiska. Według podań już w XII wieku Milczanie zbudowali w okolicy świątynię, gdzie oddawali cześć złotemu posągowi lwa i cudownemu źródełku. Z kolei pierwszy znany zapis o leczniczych właściwościach świeradowskich wód radoczynnych pochodzi 1572 r., jego autorem jest berliński lekarz Leonard Thurneyssen. Decydujący dla jego opinii miał być fakt, iż leżące w jednym ze źródeł ciało martwej żaby przez kilka dni właściwie się nie rozłożyło.

Podobnych ciekawostek czeka w Muzeum Zdrojowym znacznie, znacznie więcej. Są też ryciny przedstawiające schemat wydobycia wody w dawnych czasach czy wykorzystywane do tego zadania maszyny i urządzenia.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Wejściówki: normalne po 10 zł, ulgowe za 7 zł.

Gdyby ktoś uważał, że wydobycie i eksploatacja podziemnych wód mineralnych nie wiąże się z górnictwem - tutaj przekona się, w jak wielkim był błędzie. W 2014 r. w podziemiach Domu Zdrojowego, z okazji 260-lecia ocembrowania świeradowskiegoźródła, przygotowano interesującą ekspozycję. Muzeum Zdrojowe prezentuje historięuzdrowiska, miasta i szereg ciekawostek.

Filmowaniem Muzeum Zdrojowego może zająć się firma KM Studio filmowanie Jelenia Góra

Komentarze (0)
Dodaj komentarz