Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych

Fascynujące miejsce, prezentujące bolesny epilog II Wojny Światowej - czas dokonywanych na masową skalę przesiedleń i wypędzeń. Cierpieli zarówno ci, którzy musieli opuścić rodzinne strony, jak też osiedleni przymusowo na nieznanej “Ziemi Odzyskanej”.

Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych mieści się w odnowionym domu szewca, niejakiego Dietricha, wybudowanym jeszcze w XVIII wieku. Główną oś ekspozycji tworzą dwie rzeczy: zdjęcia oraz dokumenty z lat ‘40 XX w., przedmioty codziennego użytku i najróżniejsze pamiątki rodzinne - zarówno pozostawione przez Niemców, jak i przywiezione z kresów wschodnich II Rzeczypospolitej - a także zainscenizowane przez stosownie ubrane manekiny scenki.

W muzeum można również skorzystać z paru atrakcji dodatkowych - przejażdżki wojskowym samochodem terenowym GAZ 69 z 1969 roku oraz strzelnicy z replikami typu Air Soft Gun. Do dyspozycji strzelców są wojskowe stroje, dzięki którym łatwiej wczuć się w klimat.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Opłaty za wejście do muzeum:

  • bilety normalne 10 zł
  • bilety ulgowe 7 zł
  • grupy od 15 osób: 5-8 zł od osoby

Sesja na strzelnicy ASG:

  • turyści indywidualnie 5 zł
  • w zorganizowanej grupie 2 zł/os.

Przejażdżka pojazdem wojskowym GAZ69 (do 7 osób jednocześnie):

  • turyści indywidualni 60 zł
  • w zorganizowanej grupie 5 zł/os.

Niezwykła placówka, mierząca się z jednym z najtrudniejszych rozdziałów historiiregionu. Muzeum pozwala zrozumieć zarówno ból wypędzonych Niemców, jak też strach i niepewność przymusowo przesiedlonych z Kresów Wschodnich Polaków. Ekspozycję zbudowano ze zdjęć, dokumentów, różnych przedmiotów i pamiątek oraz stosownie ubranych, odgrywających scenki manekinów.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz