Mirska wieża widokowa

Zabytkowa wieża ciśnień z drugiej połowy XIX wieku, która swoją podstawową rolę spełniała aż do końca lat ‘70 kolejnego stulecia. W 2013 roku niszczejący obiekt poddano gruntownej renowacji, by mógł służyć turystom - o potencjale i panoramach rozciągających się z tego miejsca najlepiej świadczy fakt, że w projekt “Zobaczyć krajobraz - dotknąć przeszłość” zaangażowała się nie tylko gmina, ale też władze Świeradowa-Zdroju, Jeleniej Góry, Kowar oraz Janowic Wielkich.

Wieża ma 37,5 metra wysokości, u jej szczytu ustawiono specjalne platformy z czterema lunetami. Można dostrzec m.in. Tłoczynę, Stóg Izerski czy Smrek. Wchodząc po schodach można wyjrzeć przez łącznie 22 okna oraz obejrzeć pozostałości po potężnym zbiorniku i wodnych instalacjach. W planach rozwoju znajdowały się jeszcze m.in. otwarcie sklepiku z pamiątkami i utworzenie galerii malarskiej.

Konstrukcję wzniesiono w latach 1887-90 z kamieni bazaltowych i cegieł, pracami kierował budowlany mistrz Mirska, niejaki Jäkel. Nowa wieża ciśnień była niezbędna, gdyż doszło do zanieczyszczenia wykorzystywanych do tej pory ujęć wody pitnej.

Wejście do wieży możliwe jest od pierwszych dni maja do końca października, jednak nie we wszystkie dni tygodnia - szczegółowy i aktualny regulamin dostępny jest w lokalnym centrum informacji turystycznej (patrz: Dane teleadresowe).

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz