Lubańskie Muzeum Regionalne
- Świeradów-Zdrój
- Atrakcje
- Lubańskie Muzeum Regionalne

- Adres Rynek 10
59-800 Lubań - Telefon+48 757 223 213
- E-mailmuzeum@muzeum-luban.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Placówka dysponująca imponującą kolekcją rozmaitych przedmiotów związanych z dziejami Dolnego Śląska i samego Lubania. Początkowo było to Muzeum Osadnictwa Wojskowego, prezentujące kwestię tzw. Ziem Odzyskanych i przesiedleń ze ściśle określonej, oficjalnej perspektywy żołnierza.
Z czasem muzeum stało się swoistym centrum nauki i kultury, gdzie przedstawianie różnych rozdziałów historii łączy się z działalnością w zakresie sztuk pięknych oraz edukacji. Systematycznie organizowane są rozmaite prezentacje, wernisaże, wystawy czasowe, lekcje muzealne, projekcje filmowe czy koncerty.
Ekspozycje umieszczono w dwóch zabytkach Lubania, oddalonych od siebie o niespełna 200 metrów: w ratuszu z pierwszej połowy XVI wieku oraz średniowiecznej Wieży Brackiej. 45-metrowa, kamienna konstrukcja była niegdyś najważniejszym punktem obronnym miejskich murów, broniącym dostępu do głównej bramy. W magistracie prezentowane są przede wszystkim zbiory z działów archeologii - w tym cenne eksponaty ze Świeradowa-Zdroju - i malarstwa. Godną wzmianki ciekawostką są tzw. tabliczki znamionowe, pochodzące z remontowanych w tutejszych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego wagonach z całej Europy. Z kolei w wieży dominują barwne, przyjmujące zaskakujące i efektowne formy minerały. To unikalna w skali kraju wystawa mineralogiczna, wszystkie barwne kamienie pochodzą wyłącznie z Sudetów Zachodnich - sporo z okolic uzdrowiska Świeradów-Czerniawa.
Chlubą instytucji jest potężny Księgozbiór Biblioteki Muzeum Regionalnego, złożony z ponad 2 tysięcy pozycji. Placówka przeprowadza również kompleksowe badania archeologiczne, co regularnie skutkuje odkrywaniem nowych, interesujących rzeczy.
Ceny wejściówek na do oddziału w Ratuszu:
- normalne 3 zł
- ulgowe 2 zł
- grupowe 1 zł od osoby
- rodzinne (maksymalnie 6 osób) 8 zł
Ceny wejściówek do Działu Mineralogii w Wieży Brackiej
- normalne 3 zł
- ulgowe 2 zł
- grupowe 1 zł od osoby
- rodzinne (maksymalnie 6 osób) 8 zł
W każdą sobotę wstęp do obu oddziałów jest darmowy.
Dawne Muzeum Osadnictwa Wojskowego, które z czasem przekształcono w centrum historii i kultury z prawdziwego zdarzenia. Zbiory rozrosły się do imponujących rozmiarów, sam księgozbiór liczy ponad 2000 pozycji. Bardzo bogate są także kolekcje obrazów, minerałów oraz archeologicznych skarbów. Wystawy stałe muzeum urządzono w ratuszu i pobliskiej Wieży Brackiej.
Opinie