Lubańskie Muzeum Regionalne

Placówka dysponująca imponującą kolekcją rozmaitych przedmiotów związanych z dziejami Dolnego Śląska i samego Lubania. Początkowo było to Muzeum Osadnictwa Wojskowego, prezentujące kwestię tzw. Ziem Odzyskanych i przesiedleń ze ściśle określonej, oficjalnej perspektywy żołnierza.

Z czasem muzeum stało się swoistym centrum nauki i kultury, gdzie przedstawianie różnych rozdziałów historii łączy się z działalnością w zakresie sztuk pięknych oraz edukacji. Systematycznie organizowane są rozmaite prezentacje, wernisaże, wystawy czasowe, lekcje muzealne, projekcje filmowe czy koncerty.

Ekspozycje umieszczono w dwóch zabytkach Lubania, oddalonych od siebie o niespełna 200 metrów: w ratuszu z pierwszej połowy XVI wieku oraz średniowiecznej Wieży Brackiej. 45-metrowa, kamienna konstrukcja była niegdyś najważniejszym punktem obronnym miejskich murów, broniącym dostępu do głównej bramy. W magistracie prezentowane są przede wszystkim zbiory z działów archeologii - w tym cenne eksponaty ze Świeradowa-Zdroju - i malarstwa. Godną wzmianki ciekawostką są tzw. tabliczki znamionowe, pochodzące z remontowanych w tutejszych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego wagonach z całej Europy. Z kolei w wieży dominują barwne, przyjmujące zaskakujące i efektowne formy minerały. To unikalna w skali kraju wystawa mineralogiczna, wszystkie barwne kamienie pochodzą wyłącznie z Sudetów Zachodnich - sporo z okolic uzdrowiska Świeradów-Czerniawa.

Chlubą instytucji jest potężny Księgozbiór Biblioteki Muzeum Regionalnego, złożony z ponad 2 tysięcy pozycji. Placówka przeprowadza również kompleksowe badania archeologiczne, co regularnie skutkuje odkrywaniem nowych, interesujących rzeczy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz