Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Zabytek sakralny, wybudowany pomiędzy 1928 a 1937 rokiem. Od początku korzysta z niego wspólnota rzymsko-katolicka. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego to prosta w formie, jednonawowa konstrukcja w kształcie prostokąta, wzniesiona z cegieł i kamieni.

Główne wejście usytuowane jest u podstawy wieży, we wschodniej części świątyni. Dzwonnica ma 18 metrów wysokości, wieńczy ją pokryta dachówką kopułka, u szczytu zakończona stalową kulą z krzyżem. W 1990 roku znacznie powiększono prezbiterium, wykonano także połączenie kościoła z salką katechetyczną i plebanią. Niewątpliwie dla wiernych to wygodniejsze rozwiązania, jednak modernizacja wiązała się z nieodwołalną utratą skromnych, lecz pięknych dekoracji naściennych.

Za to w bardzo dobrym stanie zachowała się spora część drewnianego, kunsztownie polichromowanego sklepienia. Za ołtarzem głównym pojawiły się barwne witraże, przedstawiające świętego Józefa z lilią oraz Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem. Zdecydowanie największą wartość zabytkową wykazuje XVIII-wieczny barokowy ołtarz, pochodzący z dawnego kościoła ewangelickiego w Świeradowie-Zdroju. Ustawiony w bocznej kaplicy, po koniecznych pracach renowacyjnych ma wrócić do głównego prezbiterium.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz