Kopalnia Św. Jan

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jedna z najstarszych udostępnionych do zwiedzania kopalni w Polsce - wydobycie rud cyny (kasyterytów),kobaltu oraz miedzi w “Świętym Janie” ruszyło w 1576 roku i z kilkoma przerwami trwało przez 240 kolejnych lat. Później jeszcze wielokrotnie prowadzono poszukiwania złóż, m.in. srebra i uranu. Podziemna trasa turystyczna, pełna interesujących pozostałości po ręcznym wydobyciu, ma ok. 350 metrów długości. Dodatkowo utworzono salę muzealną z szeregiem górniczych eksponatów i tablicami dydaktycznymi.

Kopalnia Święty Jan stanowi pierwszy etap tematycznej ścieżki dydaktyczno-turystycznej “Śladami dawnego górnictwa kruszców”. Cała trasa składa się z 13 różnych stanowisk, póki co w zdecydowanej większości naziemnych, połączonych 8-kilometrowym szlakiem. Na północnych zboczach grzbietu Kamienieckiego turyści mogą zajrzeć do wlotu kilku dawnych sztolni, m.in. “Gierczyna” ,”Psiego Grzbietu”, “Fryderyka Wilhelma”, “Świętej Anny-Marii” czy “Bogatej Nadziei”. Przewidziano również 3 punkty widokowe.

Przystosowanie kopalni do celów turystycznych zakończyło się w lipcu 2013 r., obiekt udostępniany jest sezonowo, od początku maja do końca października. Początkowo możliwe było bezpłatne zwiedzanie wąskich, krętych i ciasnych korytarzy, jednak ten stan rzeczy może w przyszłości - ale i nie musi - ulec zmianie. Szczegółowych informacji udziela mirskie centrum informacji turystycznej. Jako że do podziemi można wejść tylko z przewodnikiem, w grupie liczącej 10-15 osób, zarządca zaleca wcześniejszy kontakt.

Minimalny dopuszczalny wiek to 10 lat. Należy pamiętać o wygodnym obuwiu i ciepłej odzieży - takiej, której nie będzie szkoda zniszczyć. Typowe dla takich kopalni osady mogą się okazać niemożliwe do wyprania.

Mini przewodnik

Kawał historiiregionu i bodaj najstarsza spośród udostępnionych dla turystów kopalnia w całej Polsce. Wydobycie rud cyny - a z czasem również kobaltu, miedzi czy srebra - zaczęło się już w 1576 r. W sztolniach “Świętego Jana” przygotowano 350-metrową trasę turystyczną i salę muzealną. Kopalnia to część szlaku edukacyjnego “Śladami dawnego górnictwa kruszców”.


Opinie

Anonim
2.05.2023 13:45

Anonim
6.04.2023 21:16

Anonim
6.04.2023 21:15

Anonim
18.10.2022 12:39

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja