Kopalnia Św. Jan
- Świeradów-Zdrój
- Atrakcje
- Kopalnia Św. Jan
- Adres Krobica 90
59-630 Mirsk - Telefon+48 756 222 168
- Telefon+48 756 470 468
- E-mailit@mirsk.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Jedna z najstarszych udostępnionych do zwiedzania kopalni w Polsce - wydobycie rud cyny (kasyterytów),kobaltu oraz miedzi w “Świętym Janie” ruszyło w 1576 roku i z kilkoma przerwami trwało przez 240 kolejnych lat. Później jeszcze wielokrotnie prowadzono poszukiwania złóż, m.in. srebra i uranu. Podziemna trasa turystyczna, pełna interesujących pozostałości po ręcznym wydobyciu, ma ok. 350 metrów długości. Dodatkowo utworzono salę muzealną z szeregiem górniczych eksponatów i tablicami dydaktycznymi.
Kopalnia Święty Jan stanowi pierwszy etap tematycznej ścieżki dydaktyczno-turystycznej “Śladami dawnego górnictwa kruszców”. Cała trasa składa się z 13 różnych stanowisk, póki co w zdecydowanej większości naziemnych, połączonych 8-kilometrowym szlakiem. Na północnych zboczach grzbietu Kamienieckiego turyści mogą zajrzeć do wlotu kilku dawnych sztolni, m.in. “Gierczyna” ,”Psiego Grzbietu”, “Fryderyka Wilhelma”, “Świętej Anny-Marii” czy “Bogatej Nadziei”. Przewidziano również 3 punkty widokowe.
Przystosowanie kopalni do celów turystycznych zakończyło się w lipcu 2013 r., obiekt udostępniany jest sezonowo, od początku maja do końca października. Początkowo możliwe było bezpłatne zwiedzanie wąskich, krętych i ciasnych korytarzy, jednak ten stan rzeczy może w przyszłości - ale i nie musi - ulec zmianie. Szczegółowych informacji udziela mirskie centrum informacji turystycznej. Jako że do podziemi można wejść tylko z przewodnikiem, w grupie liczącej 10-15 osób, zarządca zaleca wcześniejszy kontakt.
Minimalny dopuszczalny wiek to 10 lat. Należy pamiętać o wygodnym obuwiu i ciepłej odzieży - takiej, której nie będzie szkoda zniszczyć. Typowe dla takich kopalni osady mogą się okazać niemożliwe do wyprania.
Kawał historiiregionu i bodaj najstarsza spośród udostępnionych dla turystów kopalnia w całej Polsce. Wydobycie rud cyny - a z czasem również kobaltu, miedzi czy srebra - zaczęło się już w 1576 r. W sztolniach “Świętego Jana” przygotowano 350-metrową trasę turystyczną i salę muzealną. Kopalnia to część szlaku edukacyjnego “Śladami dawnego górnictwa kruszców”.
Opinie