Kopalnia Stanisław

Kopalnia Stanisław mogąca się poszczycić najwyższym położeniem w Europie to kopalnia odkrywkowa. Dziś jest jedynie nieczynnym obiektem, dostępnym jedynie dla turystów.

Złoża czystego kwarcu wykorzystywanego choćby w zegarkach, przemyśle szklarskim czy hutniczym stały się powodem odkrywkowych działalności człowieka, mających genezę już w XIII w.

Obecnie mineralodzy zagospodarowali teren kopalni w celach poszukiwań kryształów górskich, awenturynów czy też kwarcu różowego. Góra osiąga wysokość 1050 m n.p.m., co czyni ją znakomitym punktem obserwacyjnym do podziwiania świeradowskiej panoramy. Szczególnie rekomendujemy zdobywanie szczytu Kopalni Stanisław na rowerze, z uwagi na malownicze trasy, niezbyt trudne nawet dla mniej doświadczonych cyklistów. Od Świeradowa Zdroju kopalnię dzielą niecałe 3 godziny drogi pieszo.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Dawna kopalnia odkrywkowa kwarców w Górach Izerskich, położona jest na wysokości ok. 1050 m n.p.m., co czyni ją jednym z najwyżej położonych obiektów tego typu w Europie. Miejscowe złoża eksploatowano już w XIII wieku, dziś wykorzystywane są bardziej hobbystycznie i turystycznie niż przemysłowo. Do Kopalni Stanisław wiedzie całkiem przyjemny szlak rowerowy.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz