Jezioro Złotnickie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niezwykle malownicze jezioro zaporowe nieopodal Gryfowa Śląskiego, powstałe w efekcie wybudowania kolejnej na Kwisie tamy. Akwen o powierzchni 125 ha i pojemności powyżej dwunastu i pół miliona metrów sześciennych pełni szereg praktycznych funkcji: od retencyjnej, przez wytwarzanie energii elektrycznej, aż po ośrodek sportów wodnych.

Spiętrzenie rzecznych wód ciągnie się przez blisko 8,5 kilometra. Przy podłużnych brzegach Jeziora Złotnickiego funkcjonuje całkiem pokaźna liczba małych przystani i wypożyczalni sprzętu: kajaków, rowerów wodnych i innych “jednostek pływających”. Podobno odcinek rzeki za zaporą do Jeziora Leśniańskiego to istny wędkarski raj. Sama tama także zasługuje na chwilę uwagi.

Jej budowa ruszyła w kwietniu 1919 roku. Inwestycję po wielu typowo powojennych perturbacjach - braki materiałów budowlanych, protesty słabo opłacanych robotników, niedostępność inżynierów najwyższej klasy - ukończono w 1924 r., wydając na ten cel ponad 2 miliony niemieckich marek w złocie. Złotnicka zapora ma 36 metrów wysokości, co czyni z niej niezły punkt widokowy. Korona konstrukcji ma 168 m długości. Elektrownia u podnóża tamy dysponuje turbinami i mocy 4,42 MW. Wyposażenie jest w znacznej mierze oryginalne.

W pobliżu znajduje się również niezwykła rzeźba czuwającego lwa - prawdopodobnie pochodząca z 1822 r. i pierwotnie usytuowana na Starościńskich Skałach.

Mini przewodnik

Zbiornik zaporowy na Kwisie, spiętrzający rzeczne wody na ponad 8-kilometrowym odcinku. Powierzchnia ok. 125 ha pozwala na rekreacyjne uprawianie sportów wodnych, np. wędkarstwa. Okazała tama, dzięki której powstało Jezioro Złotnickie, została wybudowana w 1924 r. U jej stóp wciąż działa elektrownia wodna, można też dostrzec XIX-wieczną rzeźbę czuwającego lwa.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja