Jezioro Złotnickie

Niezwykle malownicze jezioro zaporowe nieopodal Gryfowa Śląskiego, powstałe w efekcie wybudowania kolejnej na Kwisie tamy. Akwen o powierzchni 125 ha i pojemności powyżej dwunastu i pół miliona metrów sześciennych pełni szereg praktycznych funkcji: od retencyjnej, przez wytwarzanie energii elektrycznej, aż po ośrodek sportów wodnych.

Spiętrzenie rzecznych wód ciągnie się przez blisko 8,5 kilometra. Przy podłużnych brzegach Jeziora Złotnickiego funkcjonuje całkiem pokaźna liczba małych przystani i wypożyczalni sprzętu: kajaków, rowerów wodnych i innych “jednostek pływających”. Podobno odcinek rzeki za zaporą do Jeziora Leśniańskiego to istny wędkarski raj. Sama tama także zasługuje na chwilę uwagi.

Jej budowa ruszyła w kwietniu 1919 roku. Inwestycję po wielu typowo powojennych perturbacjach - braki materiałów budowlanych, protesty słabo opłacanych robotników, niedostępność inżynierów najwyższej klasy - ukończono w 1924 r., wydając na ten cel ponad 2 miliony niemieckich marek w złocie. Złotnicka zapora ma 36 metrów wysokości, co czyni z niej niezły punkt widokowy. Korona konstrukcji ma 168 m długości. Elektrownia u podnóża tamy dysponuje turbinami i mocy 4,42 MW. Wyposażenie jest w znacznej mierze oryginalne.

W pobliżu znajduje się również niezwykła rzeźba czuwającego lwa - prawdopodobnie pochodząca z 1822 r. i pierwotnie usytuowana na Starościńskich Skałach.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz