Czarci Młyn

Na terenie Czerniawy-Zdroju, aktualnie jednej z dzielnic Świeradowa, znajduje się młyn wybudowany pod koniec XIX w. Czarci Młyn - bo tak się nazywa, napędzany jest systemem wodnym, a pierwotne maszyny wewnątrz niego reprezentują system amerykański (cały układ jest zmechanizowany).

Niezwykłość obiektu tkwi w tym, że jest jedną z niewielu budowli w tym stylu, znajdujących się na Dolnym Śląsku. Wszelkie mechanizmy są oryginalne i niezmieniane od lat. Wewnątrz budynku znajduje się ponadto skansen chleba, w którym zwiedzający mogą przyjrzeć się dawnemu procesowi produkcji chleba - oczywiście przy wykorzystaniu starego, stuletniego pieca. Z kolei w sali historycznej mamy okazję przyjrzeć się z bliska urządzeniom technologicznym i elementom mechanizmów młyna. Koło wodne wciąż funkcjonuje, a obecnie sterowane jest przy pomocy mechanizmów elektrycznych.

Zazwyczaj turyści mogą zwiedzać Czarci Młyn od środy do soboty, w godzinach: 9:00 - 16:00. Wstęp bezpłatny, zwiedzanie młyna z młynarzem rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie. Natomiast wtorki w Czarcim Młynie to trzygodzinne, trwające od 9:00 do 12:00 warsztaty pieczenia chleba dla grup zorganizowanych (terminy należy wcześniej uzgodnić i zarezerwować z gospodarzami obiektu).

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Unikat w skali Dolnego Śląska, a może i większej. XIX-wieczny młyn wodny, w którym wszystkie oryginalne elementy mechaniczne tzw. systemu amerykańskiego wciąż działają, nie wymieniane od momentu założenia grubo ponad 100 lat temu. Równie interesujący dla zwiedzających jest produkcja mąki i wypiekanie chleba - młynarz/piekarz postępuje zgodnie z dawnymi zasadami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz