Czarci Młyn

Na terenie Czerniawy-Zdroju, aktualnie jednej z dzielnic Świeradowa, znajduje się młyn wybudowany pod koniec XIX w. Czarci Młyn - bo tak się nazywa, napędzany jest systemem wodnym, a pierwotne maszyny wewnątrz niego reprezentują system amerykański (cały układ jest zmechanizowany).

Niezwykłość obiektu tkwi w tym, że jest jedną z niewielu budowli w tym stylu, znajdujących się na Dolnym Śląsku. Wszelkie mechanizmy są oryginalne i niezmieniane od lat. Wewnątrz budynku znajduje się ponadto skansen chleba, w którym zwiedzający mogą przyjrzeć się dawnemu procesowi produkcji chleba - oczywiście przy wykorzystaniu starego, stuletniego pieca. Z kolei w sali historycznej mamy okazję przyjrzeć się z bliska urządzeniom technologicznym i elementom mechanizmów młyna. Koło wodne wciąż funkcjonuje, a obecnie sterowane jest przy pomocy mechanizmów elektrycznych.

Zwiedzanie odbywa się od wtorku do soboty w godzinach 10.00-16.00 (ostatnie wejście o godzinie 15.00). W lipcu i sierpniu w godzinach 10.00-17.00 (ostatnie wejście o godzinie 16.00). Koszt zwiedzania Młyna to 15 złotych - bilet zwykły, natomiast ulgowy kosztuje 10 złotych. Na miejscu można skorzystać z warsztatów pieczenia chleba, cena wraz ze zwiedzaniem to 25 złotych za bilet zwykły a 15 złotych za ulgowy. 


Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Unikat w skali Dolnego Śląska, a może i większej. XIX-wieczny młyn wodny, w którym wszystkie oryginalne elementy mechaniczne tzw. systemu amerykańskiego wciąż działają, nie wymieniane od momentu założenia grubo ponad 100 lat temu. Równie interesujący dla zwiedzających jest produkcja mąki i wypiekanie chleba - młynarz/piekarz postępuje zgodnie z dawnymi zasadami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz