Czarci Młyn

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Na terenie Czerniawy-Zdroju, aktualnie jednej z dzielnic Świeradowa, znajduje się młyn wybudowany pod koniec XIX w. Czarci Młyn - bo tak się nazywa, napędzany jest systemem wodnym, a pierwotne maszyny wewnątrz niego reprezentują system amerykański (cały układ jest zmechanizowany).

Niezwykłość obiektu tkwi w tym, że jest jedną z niewielu budowli w tym stylu, znajdujących się na Dolnym Śląsku. Wszelkie mechanizmy są oryginalne i niezmieniane od lat. Wewnątrz budynku znajduje się ponadto skansen chleba, w którym zwiedzający mogą przyjrzeć się dawnemu procesowi produkcji chleba - oczywiście przy wykorzystaniu starego, stuletniego pieca. Z kolei w sali historycznej mamy okazję przyjrzeć się z bliska urządzeniom technologicznym i elementom mechanizmów młyna. Koło wodne wciąż funkcjonuje, a obecnie sterowane jest przy pomocy mechanizmów elektrycznych.

Zwiedzanie odbywa się 7 dni w tygodniu w godzinach 10-17 ( ostatnie wejście o 17) w dni wolne od nauki szkolnej zwiedzamy co 30 minut w pozostałe dni o pełnych godzinach. 

Ceny wejść: 21 zł - osoba dorosła, 17 zł - dziecko i senior. 

Mini przewodnik

Unikat w skali Dolnego Śląska, a może i większej. XIX-wieczny młyn wodny, w którym wszystkie oryginalne elementy mechaniczne tzw. systemu amerykańskiego wciąż działają, nie wymieniane od momentu założenia grubo ponad 100 lat temu. Równie interesujący dla zwiedzających jest produkcja mąki i wypiekanie chleba - młynarz/piekarz postępuje zgodnie z dawnymi zasadami.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja