Chaty sudeckie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Na obrzeżach Świeradowa znajduje się wiele zabytkowych chat przysłupowych, powstałych jeszcze w XIX wieku i stanowiących obecnie ciekawe urozmaicenie pięknej architektury uzdrowiska. Mimo swojego wieku, są normalnie użytkowane i zamieszkane przez mieszkańców Świeradowa. W niektórych z nich znajdują się pensjonaty, hotele czy muzea.

Domki są częścią tzw. Krainy Domów Przysłupowych, znajdującej się na pograniczu Polski, Czech i Niemiec. Porozrzucane, pojedyncze chaty można odnaleźć na ulicach – Lwóweckiej, Długiej, Myśliwskiej i Głównej. Charakteryzują je niewielkie okna, drewniane lub kamienne detale i bardzo duży dach w stosunku do całej budowli. Szczególnie kuracjusze wymagający odrobiny ruchu, a już obowiązkowo każdy turysta powinien wybrać się na ich poszukiwanie.


Mini przewodnik

Pogranicze Polski, Czech oraz Niemiec często nazywa się Krainą Domów Przysłupowych. XIX wiek to istny bum na tego typu drewniano-murowane, posiadające dwuspadowe dachy konstrukcje. Część spośród chat sudeckich przetrwała do dzisiaj w niezłym stanie - jako mieszkania, pensjonaty czy muzea. W Świeradowie stoją m.in. przy ul. Długiej, Głównej, Lwóweckiej i Myśliwskiej.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja