Chatka górzystów

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Chatka górzystów położona jest na Hali Izerskiej, każdego wędrowca urzekającej widokami i krajobrazem. Jest to jedyny ocalały budynek poniemiecki, z istniejącej tutaj kiedyś osady Gross-Iser, która założona została przez czeskich uchodźców religijnych. W 1734 roku, osadę zamieszkiwali zagrodnicy i chałupnicy. W 1880 roku stało tutaj 38 bud pasterskich.

Chatka górzystów byłą niegdyś drugą szkołą w Świeradowie. W 1945, czyli u schyłku wojny, dobrze wyposażona szkoła posiadała pełną instalację wodociągową i kanalizacyjną oraz oświetlenie. Niestety, zdewastowano i ogołocono ją z większości sprzętów i elementów konstrukcyjnych. W dzisiejszej jadalni natomiast, mieściła się wówczas stajnia. Szkołę zaadaptowali na schronisko studenckie dopiero studenci Wyższej Szkoły Inżynieryjnej z Zielonej Góry, w połowie lat 80. XX wieku.

Obecnie, Chatka przyciąga wędrowców kuchnią domową, w której królują naleśniki i smażony ser. Czuć tu swojski klimat. Ponadto znajdziemy tu 40 miejsc noclegowych. Chata, choć niewyposażona w luksusy i udogodnienia typowe dla hoteli czy pensjonatów, gotowa jest gościć turystów o każdej porze roku. Zwłaszcza jeśli jest się turystą zimowym i po Izerach porusza się na biegówkach, biegnąc Trasą "Hala Izerska" czy też drogą z Orla na Izerską Łąkę bądź na Polanę Izerską, po prostu trzeba tu na chwilę przystanąć.

Mini przewodnik

Schronisko na Hali Izerskiej, założone w latach ‘80 XX wieku przez studentów zielonogóskiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Chatka górzystów może przenocować do 40 turystów. W przeszłości budynek, utrzymany w niemieckim stylu, pełnił m.in. funkcję szkoły. Jest jedyną zachowaną pozostałością po dawnej osadzie Gross-Iser, którą zakładali uchodźcy religijni z Czech.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja