
Oriental SPA to połączenie pasji, wiedzy i doświadczenia dla Twojego zdrowia, piękna i relaksu…Nasze usługi to holistyczne podejście oraz kompleksowa pielęgnacja ciała, praca nad rozluźnieniem mięś...

Karkonoski Park Ducha Gór Gigantei to miejsce dla całej rodziny, piękny widok na Karkonosze, piękne aranżacje miejsc, zaskakujące postaci i intrygująca historia.

Górska Plaża Rabarbar w Szklarskiej Porębie to idealne połączenie baru, górskiego klimatu, szumu rzeki i ciepłego piasku pod stopami.

MiastoToGra.pl to autorskie przygodowe i historyczne gry terenowe na urządzenia mobilne których celem jest wspólna zabawa, rywalizacja między drużynami i przeżycie niezapomnianej przygody. Nasze gry są opracowane w taki sposób, aby gracz mógł poznać najciekawsze miejsca w okolicy, także te zapomniane – nie ujęte w przewodnikach.

Pokoje Tajemnic w Karpaczu, to miejsce, w którym można wziąć udział w grze typu Escape the Room. Zabawa polega na ucieczce z pokoju pełnego zagadek. Uczestnicy znajdują ukryte przedmioty, by otrzymać wskazówki do rozwiązania zagadki, która da im wolność i pozwoli uciec z pokoju. Masz 60 minut, więc musisz być szybki!

Mała Japonia to miejsce w sercu Karkonoszy, gdzie można zachwycić się roślinnością Ogrody Japońskiego, oraz zdobyć wiedzę o kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni przy szumie wodospadów.

Pierwsza tego typu wypożyczalnia rowerów w Polsce, jeśli zawsze marzyłeś o przejażdżce rowerem w stylu Retro koniecznie musisz ich odwiedzić.

Proshot to właściwe miejsce na paintball i imprezy integracyjne dla firm, czy wieczór kawalerski. Posiadamy w ofercie szereg mobilnych dyscyplin strzeleckich, dzięki czemu tworzymy ciekawe i...

Mała Finlandia nieopodal Karpacza. Kalevala w Borowicach jest i niezwykłym hotelem, i fascynującym parkiem kulturowym jednocześnie. Obok noclegów w typowo północnych namiotach (a nawet w Domu Muminka), Wioska Lapońska oferuje szereg interesujących atrakcji. Relaks w saunach i beczkach kąpielowych, odpoczynek w wiszących namiotach, zajęcia w szkole fińskiej, tematyczne wystawy i wiele, wiele więcej.

Prawdziwie magiczny zakątek. Pracownia Piernikowa Isabell to efektowna wystawa sztuki cukierniczej, mniej lub bardziej zaawansowane warsztaty z pieczenia i ozdabiania ciastek oraz mnóstwo dobrej energii. Do tego trzeba dodać czarodziejskie, Piernikowe Drzewo Spełnionych Życzeń. Skojarzenia z baśniowym, piernikowym domem wiedźmy jak najbardziej uprawnione ;)

Jedyny w swoim rodzaju park rozrywkowo-edukacyjny. Z jednej strony Zamek Śląskich Legend, teatralnie pokazujący magiczne opowieści regionu Karkonoszy i Sudetów. Z drugiej: Gród Rycerski, średniowieczny mini-skansen. Na dodatek warsztaty i pracownie rzemieślnicze dla grup zorganizowanych, a wszędzie dookoła oryginalne prace artystyczne Dariusza Milińskiego.

Podróż po morzu historii i potop pozytywnych wrażeń. Niezwykła instalacja artystyczna i wystawa religijna w jednym. Arka Noego robi wrażenie już z daleka - rzadko widuje się rekonstrukcje o takiej skali. Wewnątrz ogromnej, drewnianej niby-łodzi można podziwiać mnóstwo interesujących i wartościowych eksponatów. Autorem-budowniczym Arki Noego w Pławnej jest miejscowy artysta Dariusz Miliński.

Niezapomniane przeżycie, które może wzbogacić mnóstwo ważnych chwil. Rozmaite loty widokowe nad górami - zarówno Karkonoszami, jak i Izerami - są dostępne dla każdego, za sprawą specjalnych foteli lotniczych. A to dopiero początek. Silne emocje wywołają również zaręczyny/ślub w przestworzach, skok spadochronowy czy podniebna wycieczka z koncertem na żywo.

Regularnie odnawiane i rozbudowywane gospodarstwo agroturystyczne, które dawny PGR przekształca w klub jeździecki. Stajnia Rybnica oddaje do dyspozycji miłośników rekreacji w siodle m.in. zadaszoną halę, duży i ogrodzony plac do jazdy na świeżym powietrzu czy osobny padok do lonżowania. Dobry sposób na wypoczynek znajdą tu tak początkujący, jak i zaawansowani.

Zespół wartościowych zabytków hydrotechniki - w swojej klasie są najstarszymi obiektami w całej Polsce. Kamienno-betonowa zapora, zaprojektowana przez prof. Ottona Intzego i dra inż. Curta Bachmanna, powstała w latach 1901-05, a dysponującą wciąż oryginalnym wyposażeniem elektrownię oddano do użytku w 1907 r. Budowle posiadają ciekawe detale architektoniczne.

Całe mnóstwo niewielkich, za to niebywale fotogenicznych kaskad, usytuowanych na górskiej rzece powyżej Czerniawy-Zdroju. Niektórzy uznają je za jeden wodospad, największy w całych Izerach - na 3 kilometrach potoku woda opada aż o 500 metrów. Na Czarnym Potoku, biegnącym niemal równolegle do zielonego szlaku pieszego, wybudowano również przeciwrumszową zaporę.

Stadnina i lokalne stowarzyszenie w jednym - czyli klub w takim samym stopniu zajmuje się turystyką rekreacyjną, jak też szeroko pojmowaną promocją jazdy konnej i organizacją zawodów sportowych w gminie. “Jedenastka Izerska” dysponuje m.in. parkurem i dwoma ogrodzonymi wybiegami. Oferuje lekcje dla początkujących, zaawansowane treningi, rajdy konne i bryczki.

Szczyt niejako przedzielający uzdrowisko na dwie części. Wycieczka na Zajęcznik (595 m n.p.m.) będzie niezwykle przyjemną wyprawą - na górę z centrum Świeradowa wiedzie malowniczy, zielony szlak. Wyróżnikiem 3-kilometrowej trasy jest nietypowa, gdyż interaktywna ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. 9 stanowisk to nie tablice z masą tekstu, tylko pomysłowe minigry.

Pomysłowa placówka Nadleśnictwa Świeradów, przekazująca wiele interesujących rzeczy o regionalne jprzyrodzie. W ogrodzie, przeciętym przez edukacyjno-zabawową ścieżkę, powstała enklawa izerskiego torfowiska. Postawiono również przysłupową Chatę Drwala, prezentującą pokrótce pracę leśników kiedyś i dziś. Do rozmaitych obserwacji służy Wirtualne Laboratorium.

Zachodni skraj pasma Kamienickiego Grzbietu, wznoszący się na ok. 828 m n.p.m. Sępia Góra zapewnia zachwycające panoramy na Izery, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Łużyckie i Karkonosze. Ze Świeradowa na szczyt prowadzi wygodny i szeroki, niebieski szlak. Sępia Góra pojawia się wielu lokalnych legendach, od czasów prasłowiańskich po II Wojnę Światową.

Krótka, przyjemna i pełna symboliki trasa spacerowa, dzięki której w niecałe 10 minut można poznać kilka ciekawostek z historii Świeradowa-Zdroju. Na chodniku dla pieszych przy ulicy Wyszyńskiego n...

Niezwykła placówka, mierząca się z jednym z najtrudniejszych rozdziałów historiiregionu. Muzeum pozwala zrozumieć zarówno ból wypędzonych Niemców, jak też strach i niepewność przymusowo przesiedlonych z Kresów Wschodnich Polaków. Ekspozycję zbudowano ze zdjęć, dokumentów, różnych przedmiotów i pamiątek oraz stosownie ubranych, odgrywających scenki manekinów.

Dawne Muzeum Osadnictwa Wojskowego, które z czasem przekształcono w centrum historii i kultury z prawdziwego zdarzenia. Zbiory rozrosły się do imponujących rozmiarów, sam księgozbiór liczy ponad 2000 pozycji. Bardzo bogate są także kolekcje obrazów, minerałów oraz archeologicznych skarbów. Wystawy stałe muzeum urządzono w ratuszu i pobliskiej Wieży Brackiej.

Sentymentalna podróż do świata jednej z kultowych, polskich komedii wszech czasów. W Lubomierzu i okolicach powstało sporo ujęć do trylogii “Samych Swoich”. Można tu obejrzeć wiele pamiątek związanych z produkcją oraz filmowych rekwizytów, w tym słynny płot czy karabin, któremu “zamek wylata”. Muzeum Kargula i Pawlaka mieści się w zabytkowej kamienicy z XVI w.

Jeden z najwyższych szczytów w Górach Izerskich, a po czeskiej stronie granicy - najwyższy. Smrek, nazwany tak od rosnącego niegdyś na wierzchołku potężnego świerku, sięga 1124 m n.p.m. Dzięki 20-metrowej wieży stanowi doskonały punkt widokowy. Widoczność w odpowiednich warunkach dobija do 150 kilometrów. Przejście ze Stogu Izerskiego na Smreka zajmuje ok. 1h.

Druga nazwa tego ośrodka jeździeckiego - “Arkadia Izerska” - dość trafnie go charakteryzuje. Malownicze położenie tuż przy górskim lasku, piękne i przyjazne zwierzęta, infrastruktura na niezłym poziomie… Miłośnicy koni i jazdy w siodle powinni być usatysfakcjonowani. Rancho Grandessa proponuje m.in. lekcje, wycieczki terenowe, treningi sportowe i hipoterapię.

Doskonałe miejsce do podziwiania wspaniałych pejzaży Gór Izerskich i Łużyc. Pierwotnie była to wieża ciśnień, wybudowana w latach 1887-90 dla poprawienia dostępności czystej wody pitnej. Tak działała do lat ‘70 XX w., przystosowanie do celów turystycznych nastąpiło w 2013 r. Mirska wieża widokowa ma 37,5 m wysokości, 22 okna i taras wyposażony w 4 lunety.

Intrygujący, choć będący w kiepskim stanie średniowieczny zabytek. Warownia strzegąca szlaku handlowego na Śląsk pochodzi z XIV w. Później powstały tu renesansowa rezydencja i barokowy pałac. Od 1760 r. budowla zaczęła obracać się w ruinę. W 1999 r. zamek trafił w prywatne ręce, a nowi właściciele chcą zrewitalizować zamek i urządzić w nim muzeum oraz karczmę.

Piękne i znane, choć niezbyt dobrze oznakowane miejsce. Wprawdzie kaskada w wyjątkowo malowniczym zakątku doliny Kwisy powstał w wyniku działalności człowieka, nie sposób odmówić jej niepospolitej urody. Najlepiej świadczy o tym fakt, że wodospad ten poleca się osobom poszukującym plenerów do sesji zdjęciowych. Latem niektórzy zażywają tutaj przyjemnej ochłody.

Jeden z najsłynniejszych zabytków Dolnego Śląska, łączący funkcje muzealno-kulturowe z działalnością hotelową. Zamek Czocha, wokół którego skutecznie buduje się atmosferę tajemniczości, powstał w XIIIw. Ostatniej wielkiej modernizacji dokonano na początku XXw. Turyści mogą tutaj zwiedzić dziedziniec, część zamkowych wnętrz (niektóre z wystawami) i salę tortur.

Kawał historii regionu i bodaj najstarsza spośród udostępnionych dla turystów kopalnia w całej Polsce. Wydobycie rud cyny - a z czasem również kobaltu, miedzi czy srebra - zaczęło się już w 1576 r. W sztolniach “Świętego Jana” przygotowano 350-metrową trasę turystyczną i salę muzealną. Kopalnia to część szlaku edukacyjnego “Śladami dawnego górnictwa kruszców”.

Stadnina w malowniczej okolicy, gdzie wciela się w życie ideę “Paddock Paradise”. W założeniu konie mają tu takie warunki, jakim najbliżej do życia na wolności. Większa swoboda ruchu przekłada się na ich zdrowie i kondycję. Tak hodowane konie służą turystom do nauki jazdy i wycieczek terenowych. Stajnia AgroKonie umożliwia nawet rekreacyjny trening woltyżerki.

Ośrodek jeździecki w gospodarstwie agroturystycznym, którego podstawowym atutem ma być zwierzyniec. Stadko koni nie jest może najliczniejsze w okolicy (ok. 10 sztuk), za to charakterków i różnych rozmiarów w nim dostatek. Stajnia Orion to niezły adres zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych - są i miejsca do nauki, i szlak do terenowych rajdów.

Model Układu Słonecznego, zawierający również planety karłowate, w skali 1:1 miliarda. Odległość pomiędzy symbolizującym naszą gwiazdę zegarem słonecznym przy schronisku Orle, a symbolizującym ostatnie ciało niebieskie kamieniu, wynosi ok. 11,2 km. Astrościeżka to element promujący Izerski Park Ciemnego Nieba - inicjatywę popularyzującą astronomię i ekologię.

Jedna z dawnych kopalni uranu pod Kowarami, eksploatowana w latach ‘50 XX w. Polski uran miał być wykorzystany do budowy radzieckiej bomby atomowej (w kopalni jest jej replika), choć zamknięcie wydobycia nie zamknęło historii Podgórza. W latach ‘70 i ‘80 działało tutaj lecznicze Inhalatorium Radonowe. Tutejsi przewodnicy mają w zanadrzu więcej ciekawostek.

Stacja turystyczna w Górach Izerskich, która powstała w pozostałościach po osadzie hutniczej Carlsthal oraz przystosowanych na potrzeby turystyczne strażnicach Wojsk Ochrony Pogranicza. Schronisko Orle jest w stanie przygotować kilkadziesiąt łóżek. Na miejscu można skorzystać m.in. z łazienki, sauny, bufetu, wypożyczalni sprzętu sportowego czy boisk.

Połączenie gospodarskiej stadniny koni z interesującą instytucją edukacyjną. Konie islandzkie mają bowiem swoje typowe cechy, które predestynują je do nauki jazdy. Wytrzymałe, odporne inteligentne i cierpliwe (acz charakterne) - taki niezmienny zestaw zawdzięczają m.in. temu, że na Islandii od ponad 1000 lat (sic!) obowiązuje zakaz sprowadzania innych gatunków.

Interesujące miejsce o rozrywkowo-edukacyjnym charakterze. Wspólne zdjęcie z gigantyczną rybą bądź jeszcze bardziej powiększonym owadem to nie tylko ciekawa pamiątka, ale i doskonały pretekst by zdobyć trochę informacji o polskiej przyrodzie. Przy każdym modelu stoi bowiem tabliczka z opisem. Park mieści się w Mysłakowicach, na terenie restauracji-łowiska.

Rafting to nie tylko spływy gwałtownymi potokami najwyższych pasm górskich. Na rzece Bóbr panują znakomite warunki dla amatorów. 1,5-kilometrowy odcinek od Bobrowa do Łomnicy zapewni ok. 1-1,5h ekstremalnych doznań. Berga organizuje również nieco dłuższe spływy z przystani we Wleniu. Pokonanie żywiołu w pontonie wymaga koordynacji działań całej załogi i wysiłku fizycznego.

Jedno z pięciu schronisk w Górach Izerskich, usytuowane na wierzchołku góry o identycznej nazwie. Wysoki Kamień liczy sobie dokładnie 1058 m n.p.m. Nic dziwnego, że na szczycie zabezpieczono również punkt widokowy. Pierwsze schronisko powstało tutaj w 1837 roku, współczesne od dłuższego czasu pozostaje w budowie - działa bufet, jednak nie ma możliwości noclegi.

Niezaprzeczalnie piękne i urodziwe, o każdej porze roku. Najwyższe pasmo w całych Sudetach, z koroną w postaci wysokiej na 1603 m n.p.m. Śnieżki. Karkonosze mają łączną powierzchnię ok. 650 km², z czego 70% należy do Czech. Zadziwiające formy skalne, malownicze wodospady, bogactwo i zróżnicowanie gatunków przyrody ożywionej - to tylko część zalet tych gór.

Najdalej na zachód wysunięte pasmo Sudetów. Góry Izerskie wypiętrzyły się “nieco” wcześniej od większości pozostałych sudeckich masywów, dlatego też wierzchołki tutejszych szczytów są zdecydowanie niższe i bardziej spłaszczone. Granicę pasma wyznaczają m.in. Nysa Łużycka czy Brama Żydowska. W polskiej części Gór Izerskich turyści mogą skorzystać z 5 schronisk.

Wybudowany w połowie lat ‘30 XX wieku fragment dzisiejszej Drogi Wojewódzkiej nr 358, cieszący się wyjątkowo ponurą sławą. To bardzo niebezpieczny zakręt, na którym w przeszłości dochodziło do wyjątkowo wielu poważnych wypadków. Jadąc od Szklarskiej Poręby w stronę Świeradowa-Zdroju, będzie to ostry skręt (nawrót) w lewo. W pobliżu znajduje się punkt widokowy.

Dinozaury jak żywe można spotkać w parku edukacyjno-rozrywkowym funkcjonującym w Szklarskiej Porębie. Po obejrzeniu którejś z części Parku Jurajskiego, taka wycieczka to idealny pomysł. Większość modeli tych wielkich stworów wykonano w skali 1:1. Prehistoryczne gady nie są zresztą jedyną atrakcją na miejscu, są tu park linowy, place zabaw, kolejka czy paintball.

Od 1890 roku posiadłość znanych i zasłużenie docenianych pisarzy. Hauptmannowie prowadzili tu ożywione spotkania i dyskusje z innymi ludźmi sztuki. Po śmierci literatów budynek zachował artystyczny klimat. Zgromadzono tu cały szereg dzieł i pamiątek, nie tylko po dawnych właścicielach. W 2011 r. otworzono dla zwiedzających ciekawy, wielotematyczny Park Ducha Gór.

Tajemnice Matki Natury jak na dłoni. Jeleniogórskie Muzeum Przyrodnicze bierze swój początek w XVII-wiecznej kolekcji hrabiego Schaffgotscha. Od tego czasu zbiory rozrosły się do ponad 50 tys. preparatów, skamieniałości, skór, odlewów, książek, minerałów i wielu innych obiektów. W placówce funkcjonuje kilkanaście wystaw stałych, nie tylko na tematy przyrodnicze.

Rozbudowany i popularny aquapark w uzdrowiskowej części Jeleniej Góry. Głównym atutem Term Cieplickich jest wykorzystywanie w basenach naturalnych wód mineralnych o właściwościach leczniczych. Poza tym tak, jak na prawdziwy park wodny przystało - zjeżdżalnie, bicze wodne, tory sportowe, jacuzzi, sauny, hydromasaże, dziecięce brodziki i bogata oferta zabiegów SPA.

Nowoczesna hala dla miłośników sportowej wspinaczki. Pochylnia to ponad 300 metrów kwadratowych wzorowanych na piaskowcach ścian, którym daleko do idealnego pionu i gładkości. Chwyty wszelkiej wielkości i kształtów tworzą ok. 150 dróg, którymi można wdrapać się na sam sufit. Są tu zarówno trasy niezwykle trudne, jak też łatwe odcinki dla początkujących i małych dzieci.

W Jagniątkowie działa muzeum, które starannie pielęgnuje pamięć o laureacie literackiej nagrody Nobla z 1912r., który znaczną część swojego życia spędził pod Karkonoszami. Wystawa składa się m.in. z pamiątek, opracowań, artykułów i fragmentów filmowych, poświęconych G.Hauptmannowi i jego twórczości. Oprócz tego, placówka pełni rolę konferencyjno-naukową.

Zlokalizowany przy drodze z Jeleniej Góry do Karpacza Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego, będący oddziałem Muzeum Karkonoskiego stanowi największą tego typu ekspozycję na Dolnym Śląsku. Miłośnicy militariów mogą podziwiać tu m.in. śmigłowce, czołgi, artylerię, sprzęt rozpoznania i wiele innych przykładów wojskowej myśli, używanych podczas II WŚ i w latach 1945-70.

Dobrze wyposażony skatepark w samym sercu zacisznego uzdrowiska, to miejsce którego także nie mogło w Świeradowie zabraknąć. W skateparku w Świeradowie na rolkarzy, deskorolkarzy czy wyczynowych rowerzystów czeka sporo poręczy, ramp, skoczni i innych niezbędnych w tego typu miejscu atrakcji. Ze skateparku korzystać może bezpłatnie każdy, w godzinach 8.00-21.00.

Zasłużone dla świeradowskiego uzdrowiska miejsce. Łazienki Ludwika wybudowano w 1879r. w pobliżu tzw. źródła dolnego. Budynek, wraz z całą niezbędną uzdrowiskową armaturą, powstał na wyraźne życzenie Schaffgotschów. Dom kuracyjny organizował przede wszystkim różnego rodzaju zdrowotne kąpiele m.in. borowinowe i świerkowe. Dziś również działa tu zakład przyrodoleczniczy.

Kręgielnia to znakomite miejsce na popołudniowe wyjście ze znajomymi. Im liczniejsze towarzystwo, tym lepsza będzie zabawa. Do dyspozycji zapalonych graczy i totalnych nowicjuszy są 4 pełnowymiarowe, nowoczesne tory. Na każdym z nich może rywalizować nawet 8 osób jednocześnie. Na miejscu są również piłkarzyki, bilard, cymbergaj i inne typowo barowe urozmaicenia.

Nie tylko najwyższy (1602 m n.p.m.), ale i najbardziej charakterystyczny szczyt Karkonoszy. Swoją cegiełkę do budowy sławy i chwały tego polsko-czeskiego szczytu dołożyły także kaplica św. Wawrzyńca oraz obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Po wdrapaniu na szczyt, zdecydowanie największe wrażenie robią jednak przyroda oraz zapierające dech w piersi panoramy.

Tak Karkonosze, jak i Izery słyną ze swoich zimowych tras biegowych. W rejonie pomiędzy Szklarską Porębą, Jakuszycami i Świeradowem-Zdrojem do dyspozycji miłośników klasycznej odmiany narciarstwa jest ponad 100 km szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności. Warunki pozwalają nawet na organizowanie ważnych zawodów sportowych jak np. Bieg Piastów.

Naturalne źródełko wody mineralnej, przebogatej w różne pożyteczne składniki. Swoją nazwę zawdzięcza dr. Waldemarowi Adamowi, który w miejscowym uzdrowisku pracował na przełomie XIX i XX stulecia. Położył wielkie zasługi dla badań lokalnych wód i rozwoju miejscowości. Jak trafić do źródła doktora Adama? Najlepiej kierować się niebieskim szlakiem ze Świeradowa-Zdroju.

Podupadająca, choć mniej lub bardziej udanie ratowana przez lokalne władze konstrukcja. Wieżę Mon Plaisir ("Moja Przyjemność") wybudował w pierwszych latach XIX stulecia A.T. von Gersdorf - arystokrata i właściciel ziemski, a prywatnie wielki miłośnik astronomii. Quasi-obserwatorium to świetny punkt widokowy nie tylko na rozgwieżdżone niebo, ale i okoliczne góry.

Niepozorny leśny pagórek z paroma większymi głazami, które wedle ludowych podań stał się miejscem pochówku Władcy Karkonoszy. Mowa oczywiście o postaci z lokalnych legend: Liczyrzepie, nazywanym również Rzepiórem, Duchem Gór i Karkonoszem. Tajemnicze miejsce znajduje się niedaleko głównej drogi, niedaleko ujścia potoków Płóka i Wodopój do rzeki Kwisy.

Schronisko na Hali Izerskiej, założone w latach ‘80 XX wieku przez studentów zielonogóskiej Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Chatka górzystów może przenocować do 40 turystów. W przeszłości budynek, utrzymany w niemieckim stylu, pełnił m.in. funkcję szkoły. Jest jedyną zachowaną pozostałością po dawnej osadzie Gross-Iser, którą zakładali uchodźcy religijni z Czech.

Na “zaburzenia grawitacji” (a raczej iluzję) w Świeradowie można natrafić na ulicy Strażackiej, niedaleko dolnej stacji kolejki gondolowej. Wystarczy zatrzymać auto, wrzucić “luz”, a pojazd sam potoczy się pod górkę. To nie jest wyjątkowe miejsce, nawet w skali Karkonoszy. Podobny punkt o rzekomo antygrawitacyjnych właściwościach znajduje się np. w Karpaczu.

Dawna kopalnia odkrywkowa kwarców w Górach Izerskich, położona jest na wysokości ok. 1050 m n.p.m., co czyni ją jednym z najwyżej położonych obiektów tego typu w Europie. Miejscowe złoża eksploatowano już w XIII wieku, dziś wykorzystywane są bardziej hobbystycznie i turystycznie niż przemysłowo. Do Kopalni Stanisław wiedzie całkiem przyjemny szlak rowerowy.

Pomysłodawcą wybudowania schroniska, które stanęło w 1924 roku, był Joseph Sebelt. Jak zapewniają aktualni właściciele, pomimo wykonania niezbędnych prac remontowych i modernizacyjnych, udało się zachować pierwotny, tradycyjny klimat. Schronisko nieopodal granicy i czeskiego Smreku (1124m n.p.m.), w Górach Izerskich może ugościć (łóżka, łazienki, bufet) do 47 osób.

Szlaki rowerowe licznie przecinają piesze trasy gór Izerskich. Cykliści, poza utartymi ścieżkami na bieżąco wymyślają tor przejazdu, będący mniej lub bardziej ekstremalny. Nietrudno jest dojechać d...

Bogactwo fauny i flory tutejszych okolic zachęca do aktywnej turystyki pieszej i rowerowej. Każdy lubiący długie spacery powinien zapoznać się z długością oraz trudnością tras, tworzących gęstą sia...

Wizyta na bogatym w atrakcje basenie może przynieść potencjalnie równie dużo korzyści dla zdrowia, co seria kuracji w wyspecjalizowanych zakładach uzdrowiska. Pływanie, wodne atrakcje, hydromasaże, sauna, zabiegi SPA to przyjemność sama w sobie. Aquapark w niektórych stacjach również używa największych naturalnych bogactw Świeradowa, jakim są źródła wód mineralnych.

Pogranicze Polski, Czech oraz Niemiec często nazywa się Krainą Domów Przysłupowych. XIX wiek to istny bum na tego typu drewniano-murowane, posiadające dwuspadowe dachy konstrukcje. Część spośród chat sudeckich przetrwała do dzisiaj w niezłym stanie - jako mieszkania, pensjonaty czy muzea. W Świeradowie stoją m.in. przy ul. Długiej, Głównej, Lwóweckiej i Myśliwskiej.

Ważne dla historii działalności uzdrowiskowej w Świeradowie-Zdroju miejsce. Łazienki Leopolda wybudowano pod koniec lat ‘30 XX stulecia na polecenie wciąż wpływowych w regionie Schaffgotschów. Lecznicze kąpiele w wodach mineralnych (oraz inne lecznicze zabiegi) ułatwiała lokalizacja w pobliżu “górnego źródła”. Dziś mieści się to nowoczesne centrum rehabilitacyjne.

Uzdrowisko, a takim statusem cieszy się Świeradów-Zdrój, nie może się obyć bez placówek przyrodoleczniczych. Specjalnością tego zakładu są dotleniające, wygrzewające i odkwaszające organizm kąpiele borowinowe. Łazienki Marii służą kuracjuszom (jak też osobom poszukującym zdrowego relaksu) już od 1904 roku. Mieszczą się w zabytkowym, typowo niemieckim budynku.

Unikat w skali Dolnego Śląska, a może i większej. XIX-wieczny młyn wodny, w którym wszystkie oryginalne elementy mechaniczne tzw. systemu amerykańskiego wciąż działają, nie wymieniane od momentu założenia grubo ponad 100 lat temu. Równie interesujący dla zwiedzających jest produkcja mąki i wypiekanie chleba - młynarz/piekarz postępuje zgodnie z dawnymi zasadami.

Kto fascynuje się królewską grą, będąc w Świeradowie-Zdroju po prostu nie może ominąć tego miejsca. W środku czeka wielce interesująca kolekcja przedmiotów i pamiątek związanych z szachami, będąca własnością Romualda Kuśnierza. Do oglądania wystawił szereg najróżniejszych czasomierzy, plansz, pionków, egzemplarzy literatury tematycznej oraz zdjęcia.

Park linowy to solidny sprawdzian odwagi i umiejętności. Niezależnie od wieku, gdyż 50 przeszkód wkomponowano w 3 zróżnicowane pod względem trudności trasy: Baby (dla dzieci), Spacer i Skok. W razie niepewności, co do własnych możliwości, kłopotliwe stacje na trasie można ominąć łatwym obejściem bez schodzenia z trasy. Pomocą służy też wykwalifikowana obsługa.

Prawdziwy raj dla dzieci - dwa piętra ekspozycji i 9 sal tematycznych. Wśród konstrukcji znajdziemy zarówno zwyczajne, pudełkowe zestawy dostępne do kupienia w sklepie, interaktywne makiety, jak i w pełni autorskie budowle. Co najlepsze, częścią z nich można się samemu pobawić, np. uruchomić pociąg, posterować maszyną budowlaną czy wprawić w ruch elementy makiet.

Dream Jump to skoki z wysokości z wykorzystaniem układu asekuracyjnego z lin dynamicznych oraz bloczka. Odpowiednie rozwieszenie lin powoduje maksymalne wydłużenie swobodnego spadania nawet do 90%...

Multimedialne Muzeum Karkonoszy - muzeum jakiego jeszcze nie było....a co byście powiedzieli, gdyby muzeum nie było nudne, gdyby nawet 4-latki zapamiętywały ciekawe informacje. Co byście powie...